AnasayfaBilimGüneş'in Manyetik Alanı Tersine Dönüyor

Güneş’in Manyetik Alanı Tersine Dönüyor

Yapılan araştırmalara göre 4 ay içerisinde Güneş’in manyetik alanının tersine döneceği ve bunun sonucunda iklimlerin iyileşeceği iddia ediliyor.

ABD’de Stanford Üniversitesi fizikçilerinin ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) bağlı gözlemevlerinden elde ettikleri verilere göre, Güneş’in manyetik alan değişiminin, hem kendi sistemi hem de hava durumu üzerinde olumlu değişikliklere neden olacağı öne sürüldü. Yaklaşık her 11 yılda bir Güneş faaliyetleri maksimuma ulaşıyor, manyetik alan ve kutup değişiklerine yol açıyor. Bu bilgiyi onaylayan Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Müge Kanay, bilim dünyasında büyük ses getiren bu değişikliğin akıllara doğal afetleri getirdiğini ve konuyla ilgili NASA’nın resmi internet sitesinden de açıklama yapıldığını, bu döngünün bir felaketler zincirinin değil, aksine yeni bir dönemin işareti olarak yorumlandığını söyledi.

Peki Dünya nasıl etkilenecek?

Bilim insanlarının ortak görüşü; Dünya üzerinde olumlu değişikliklerin olacağıdır. Fizikçilere göre, güneşin kutuplarındaki manyetik alan kuvvetinin daha yüksek olması, yeni başlayacak döngünün de yüksek olacağı anlamına geliyor. Örneğin bizlere zarar verebilecek yüksek enerji parçacıkları ve galaktik kozmik ışınlar ile aramızda daha kuvvetli bir bariyer olacak. Sonuçta galaktik kozmik ışın seviyesindeki  düşüş sayesinde, hava durumu iyileşecek. Önceki değişim 2001 yılındaydı ve kozmik ışın iyonlaşmasındaki artış sebebiyle kuvvetli fırtınalar ve birçok yıldırım sebebiyle bazı bölgeler oldukça zarar görmüştü.

Güneş’in manyetik etki alanı Dünya’dan kilometrelerce uzaktadır. Öyle ki Pluton’un dışına kadar uzanmaktadır. Bu durumda Güneş kendi sisteminde de büyük değişikliklere yol açacaktır. Bunun tersine döneceği öngörülen manyetik alan değişiminin diğerlerinden daha etkili olacağı söyleniyor, hatta  Altın çağ başlıyor” denilmektedir.

Bilim insanları 2014’de birçok değişikliğin olacağı konusunda hemfikir. NASA verileri ve yapılan araştırmaların ışığında yapılan bu gözlemlerin, bizlere ve Dünya iklimine neler getireceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler