AnasayfaTeknolojiGoogle'ın Modüler Akıllı Telefon Projesi "Project Ara" İptal Edildi

Google’ın Modüler Akıllı Telefon Projesi “Project Ara” İptal Edildi

Akıllı telefon sektöründe bir devrim etkisi yaratan Google’ın modüler akıllı telefon projesi “Project Ara” iptal edildi.

İlk olarak geçtiğimiz gün Reuters tarafından bir iddia olarak ortaya atılan bu haber, VentureBeat‘e konuşan bir Google sözcüsü tarafından da doğrulandı. Project Ara projesi kapsamında geliştirilen modüler akıllı telefonların daha önce 2017 Mayıs ayında piyasaya çıkacağı söylenmişti. Ancak projenin iptal edilmesi üzerine bu planlar da suya düştü.

Project Ara’nın neden iptal edildiği üzerine net bir açıklama yapılmış olmasa da, projedeki lisans sorunlarının bu kararın alınmasında etkili olduğu tahmin ediliyor.

Project Ara nasıl ortaya çıkmıştı?

Project Ara’nın başlangıç noktasına gittiğimizde ilgili konseptin ilk olarak 2013 yılında gün yüzüne çıkan “Phonebloks” isimli bir modüler telefon projesinden geldiğini söylemek mümkün. Dave Hakkens‘in arkasında olduğu Phonebloks projesi, kullanıcılara her bir parçası değişebilen bir akıllı telefon konsepti sunuyordu.

Phonebloks parçaları

Yaklaşık bir ay sonra, Motorola (Google)’nın Dave Hakkens ve proje ekibiyle birlikte Phonebloks’u bünyesine katmasının ardından çalışmalara “Project Ara” ismiyle devam edildi.

Modüler akıllı telefon çalışmalarına hızla devam eden Google, 2015’in Ocak ayında ilk telefon prototipini piyasaya sundu ve ilk olarak pilot bölge seçilen Porto Riko’da kullanıcılar ile buluşacağı belirtildi. 2017’nin Mayıs ayında ise tam anlamıyla piyasaya çıkacağı duyuruldu.

Project Ara

2016 Mayıs ayında Phonbloks’un kurucusu Dave Hakkens ise, Project Ara’nın son konseptinden memnun olmadığını; Phonebloks’u kurarken her bir parçası değiştirilebilen bir telefon hayal ettiğini, ancak Project Ara telefonlarındaki bazı parçaların değiştirilememesi durumunu Google’a yakıştıramadığını açıklamıştı.

Herkesin merakla beklediği ve gerçek anlamıyla akıllı telefon sektöründe bir devrim yaratabilecek bir kapasiteye sahip olan bu proje, 2016’nın Eylül ayı ile birlikte iptal edildi. Gerekçe olarak net bir açıklama yapılmasa da, sebebin lisans problemleriyle ilgili olduğu düşünülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler