AnasayfaİnternetMülteciler İçin Yaratıcı Bir Farkındalık Kampanyası: Google Fortunetelling

Mülteciler İçin Yaratıcı Bir Farkındalık Kampanyası: Google Fortunetelling

Neredeyse her bilgiyi bize sunan Google, geleceğimizi de gösterseydi nasıl olurdu? Peki ya mültecilerin geleceği? İşte yaratıcı bir farkındalık projesi…

Son günlerde hepimizin şahit olduğu mülteci ve göçmen krizi sebebiyle birçok kez bağış, sosyal medya ve farkındalık kampanyaları düzenlendiğine şahit olduk. Hatta geçtiğimiz günlerde Google’ın bununla ilgili bir bağış kampanyası düzenlediğini de sizlerle paylaşmıştık. Ancak bahsedeceğimiz farkındalık kampanyası, bugüne kadar düzenlenen kampanyalar arasındaki en dikkat çeken kampanyalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Google’dan bağımsız olarak geliştirildiği belirtilen Google Fortunetelling (betagoogle.com) isimli internet sitesi, adından da anlaşılacağı üzere kullanıcıların geleceğini göstermeyi sağlıyor. Ancak sitedeki asıl amaç bu değil tabi ki.

Google Fortunetelling

Site üzerinde tıpkı Google’ın anasayfasında olduğu gibi bir arama alanı bulunuyor. Kullanıcılara gelecekleri hakkında soru sorması istenen alana herhangi bir soru yazıldığında ve sonrasında Predict my future (Geleceğimi tahmin et) butonuna tıklandığında ise kullanıcılar beklemedikleri bir sayfa ile karşılaşıyorlar.

Google Fortunetelling

Açılan sayfada geleceği tahmin edemeyeceklerini; ancak 60 milyon mültecinin her gün bu soruyu kendilerine sorduklarına vurgu yapılıyor. Kullanıcıların kendi geleceklerine olan ilgilerinin yüksek olmasından dolayı böyle bir farkındalık projesi başlattıkları belirtilirken; bağış için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, UNHCR (Ayrıca bkz: UNHCR Türkiye) bağlantısına da yer veriliyor. Ayrıca kişilerin duygularına etki etmesi amacıyla mülteci fotoğrafları ve videoları için bağlantılar da verilmiş durumda.

Google ise daha önce başlattığı bağış kampanyası ile yapılan her bağış miktarı kadar kendilerinin de bağışta bulunacağını belirtmiş; bu bağlamda kişileri mülteci ve göçmen krizi için yardımda bulunmaya çağırmıştı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler