AnasayfaİnternetGoogle Fonts 7 Trilyondan Fazla Görüntülenme Sayısına Ulaştı

Google Fonts 7 Trilyondan Fazla Görüntülenme Sayısına Ulaştı

Google’ın ücretsiz yazı fontu arşivlerinin yer aldığı Google Fonts servisi, font seçiminde birçok web tasarımcıya oldukça fayda sağlıyor. Site üzerinde yer alan istatistikler ise oldukça ciddi düzeylere gelmiş durumda.

Hangi font ne kadar görüntülenmiş? En fazla hangi tarayıcı veya hangi işletim sistemi üzerinden görüntüleme yapılmış? Fontların toplam görüntülenme sayısı kaç? gibi soruların cevaplarına yer verilen analiz sayfasında ise oldukça büyük rakamlar ile karşılaşmak mümkün.

Google Fonts istatistikler

Site üzerinde yazan verilere baktığımızda, Google Fonts üzerindeki toplam font görüntülenme sayısının 7.6 trilyondan fazla olduğunu görüyoruz. En fazla indirilen font ise Open Sans olarak karşımıza çıkıyor.

Google Fonts ilgili istatistiklerden bazıları ise şöyle:

  • Toplam font görüntülenme sayısı: 7.65 trilyon+
  • En fazla görüntülenen font: Open Sans (1.87 trilyon)
  • En fazla görüntülenmenin yapıldığı tarayıcı: Google Chrome (%52.8)
  • En fazla görüntülenmenin yapıldığı işletim sistemi: Windows (%42.1)

Google Fonts istatistikler

En fazla görüntülenen Open Sans’ı sırasıyla; Roboto, Oswald, Lato ve Slabo takip ediyor. En fazla görüntülenmenin yapıldığı Google Chrome’u sırasıyla; Safari, Firefox ve Internet Explorer takip ediyor. İşletim sistemi konusunda ise Windows’u sırasıyla Linux, iOS ve Mac OS takip ediyor.

Google Fonts’un sahip olduğu bu rakamlar, aslında kullanıcı deneyimi konusunda web site sahiplerinin de oldukça işine yarayabiliyor. Zira konu kullanıcı deneyimi olduğunda tipografinin de büyük bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün.

Bunlara da göz atın:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler