AnasayfaHaberler2 Milyon Facebook, Twitter ve Google Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

2 Milyon Facebook, Twitter ve Google Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Aralarında Facebook, Twitter, Google, Yahoo ve LinkedIn kullanıcılarının da bulunduğu toplam 2 milyon kullanıcının giriş bilgileri çalındı.

Web güvenlik şirketi Trustwave tarafından duyurulan bilgiye göre hackerlar 2 milyon kullanıcının giriş bilgilerini çaldı. Çalınan 2 milyon “kullanıcı adı” ve “şifre”nin çalınmasına sebep olan şey ise Pony isimli zararlı bir yazılım.

Hackerların kullandığı bu Pony yazılımı ise keylogger mantığıyla çalışan bir yazılım. Hedefte olan kurbanın bilgisayarına bir şekilde yerleşerek kullanıcının web hareketlerini kaydetmiş oluyor.

Çalınan giriş bilgilerinin geçtiğimiz bir aylık süreç içinde ele geçirildiğini belirten Trustwave, çalınan bilgilerin detaylarını da açıkladı:

~1,580,000 adet web site hesabı,
~320,000 adet e-posta hesabı,
~41,000 adet FTP hesabı,
~3,000 adet Remote Desktop (Uzaktan Kontrol sistemi) hesabı,
~3,000 adetSecure Shell (SSH Protokolü) hesabı çalındı.

Trustwave tarafından paylaşılan rapora göre hesapların çalındığı domainler sırasıyla: Facebook %57.06, Yahoo %10.68, Google %9.76, ve Twitter %3.89. Tüm listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

trustwave raporu 1
trustwave raporu 1

Çalınan kullanıcı hesaplarının ülkelere göre dağılımına baktığımızda hedeflenen ülkenin Hollanda olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü çalınan hesapların %97.17’si Hollanda merkezli.

trustwave raporu 2
trustwave raporu 2

Türkiye her ne kadar bu ülkeler içinde gözükmese de yine de güvenliğinizden emin olmadığınız uygulamaları çalıştırmamanızı, sosyal medya veya diğer platformlardaki hesaplarınız için güçlü şifreler oluşturmanızı ve bunları kimseyle paylaşmamanızı öneriyoruz.

KAYNAKTrustwave

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler