AnasayfaSosyal MedyaFacebook Messenger PayPal Olma Yolunda İlerliyor

Facebook Messenger PayPal Olma Yolunda İlerliyor

Facebook’un popüler mesajlaşma platformu Facebook Messenger‘ı, son yıllarda yapılan değişiklere bakıldığında artık sadece bir mesajlaşma platformu olduğunu söylemek pek de doğru olmaz. Zira tüm iletişim kanallarını kapsamaya başlayan yenilikleriyle, Messenger adeta kişilerin tek iletişim mecrası olma hedefini sürdürüyor. İşletmeler için de bir çağrı merkezi görevi görmeye başlayan Messenger, kişisel asistan “M”den görüntülü görüşmelere, para transferinden çeşitli oyunlara (Satranç, Basketbol) kadar birçok farklı özelliği bünyesinde barındırıyor. Şimdi ise bir PayPal olma yolunda ilerliyor.

İlk olarak The Information tarafından paylaşılan habere göre, Facebook Messenger’ın kaynak kodlarında “peşin ödeme”, “Messenger ile ödeme” gibi komutlar yer alıyor. Bu da akıllara Messenger üzerinden yeni bir ödeme yöntemi dönemi mi başlıyor? sorusunu getiriyor.

Facebook Messenger’ın kişiler için bir “dijital cüzdan” görevi görmesini aslında çok da şaşırtıcı bir durum olarak görmemek gerekiyor. Zira 2014 yılında Facebook’a katılan ve hali hazırda Messenger’ın başında bulunan David Marcus, Facebook’tan önce PayPal’da başkan sıfatıyla görevini sürdürüyordu.

David Marcus, 2011 yılında çalışmaya başladığı PayPal’da üç yıl boyunca dijital ödeme yöntemleri üzerine çalışmalarını sürdürmüş ve bu tarihten sonra sektörde mobil cüzdanların önemi artmıştı. Öyle ki Google’ın dijital cüzdanı Google Wallet da bu tarihte kullanıma sunulmuştu.

Şu anda Messenger’ın başında görevini sürdüren Marcus’un, bu platformu da bir ödeme yöntemi olarak kullanılır hale getireceği düşünülüyor. Yani bu iddiaları sadece Messenger’ın kaynak kodlarında çıkan komutlar değil; David Marcus’un geçmişi ve deneyimleri de doğruluyor diyebiliriz.

Messenger’ın kaynak kodlarından çıkartılan ipuçlarına göre Messenger’a gelecek özelliklerin sadece mobil cüzdan ile sınırlı olmadığı da anlaşılıyor. Kodlar ayrıca takvim senkronizasyonları ve makalelerin belli bir bölümünü Messenger üzerinden paylaşma gibi yeni özelliklerin de sinyallerini veriyor.

Yeni özelliklerin ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmese de, Messenger ile ilgili bir dizi yeniliğin 12 Nisan 2016 tarihinde düzenlenecek olan F8 konferansında duyurulması bekleniyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler