AnasayfaSosyal MedyaFacebook'un Yeni İş İlanları Sayfası LinkedIn'i Kızdıracak

Facebook’un Yeni İş İlanları Sayfası LinkedIn’i Kızdıracak

Facebook, LinkedIn-benzeri bir sistem ile yeni iş ilanları sayfası üzerinde çalışmalara başladı.

İnternetin merkezi olmak isteyen ve kullanıcıların internetteki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir platforma dönüşmeye başlayan Facebook, şimdi de LinkedIn’i hedef aldığı yeni iş ilanları sayfasını test ediyor.

Hatırlarsanız Temmuz 2015’te Facebook’un LinkedIn-benzeri bir profil etiketleri üzerinde çalışmalar yapmaya başladığını sizlerle paylaşmıştık. “Facebook Profil Etiketleri” ismiyle testleri sürdürüldüğü söylenen bu özellik, LinkedIn’in Yetenekler bölümüne oldukça benziyordu. Şimdi ise Facebook, genişletilmiş haliyle yeni iş ilanları sayfası üzerinde çalışmalar yaptığını doğruladı.

Facebook Profil Etiketleri

TechCrunch‘a konuşan bir Facebook sözcüsü, Facebook’ta uzun süredir küçük işletmelerin kendi iş ilanları için platform üzerinden paylaşım yaptığı ve bu ihtiyaca bağlı olarak da sayfa yöneticilerine kendi iş ilanlarını yayınlayabilecekleri ve adaylardan başvuru alabilecekleri yeni bir sayfa üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yeni özelliğe göre sayfa yöneticileri, platformdaki durum güncellemeleri alanı üzerinden iş ilanı paylaşabilecek. Bu esnada iş ünvanı, maaş, çalışma şekli (full-time veya part-time) gibi iş ile ilgili diğer detayları da paylaşıma dahil edebilecek. Böylece hazırlanan iş ilanı Haber Kaynağı üzerinden potansiyel adaylara ulaştırılmış olacak.

Standart bir gönderi paylaşır gibi paylaşılan iş ilanları, aynı zamanda sayfada yer alan yeni iş ilanları alanında liste halinde görüntülenebilecek. Böylece şirketlerin kendi internet sitesinde yer alan “Kariyer” sayfalarına benzer bir yapı sağlanmış olacak.

Facebook İş İlanları

Ayrıca kullanıcıların Facebook’tan ayrılmadan doğrudan platform üzerinden iş başvurusu yapabilmesini sağlayan bir de “Başvur” butonu yer alıyor. Kullanıcıların başvuru bilgileri ise herkese açık profilinde yer alan bilgilerden oluşuyor.

Kullanıcıların Facebook üzerinden yaptığı iş başvuruları ise sayfaya mesaj olarak ulaştırılıyor. Facebook’un bu noktada sohbet özelliğinin etkileşimini arttıracağı düşünülüyor. Ancak şirketlerin iş başvurularını Facebook üzerinden mesaj yoluyla almasının şirketi düzensiz bir iş alım sürecine sokabileceği de belirtiliyor. Dolayısıyla başvuruları şirketin e-posta adresine yönlendiren bir otomasyon seçeneğinin de gerekliliği de ortaya çıkıyor.

Facebook’un ayrıca platform üzerinden verilen iş ilanlarının daha fazla ve daha doğru kişilere ulaşması için şirketlere bir de reklam seçeneği sunması bekleniyor. Bu da Facebook’un sadece LinkedIn‘in iş ilanı özelliğini değil; aynı zamanda iş ilanı reklamlarını da hedef aldığını gösteriyor.

Facebook’un 1.8 milyar kullanıcısı, LinkedIn’in ise 467 milyon kullanıcısı olduğu göz önüne alındığında Facebook’un iş başvurusu noktasında daha fazla veriye sahip olduğunu ve dolayısıyla daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Ancak burada asıl önemli olan noktanın kullanıcı sayıları olmadığını; platformlardaki kullanıcı davranışlarının ve platformun genel yapısının dikkate alınması gerektiğini de belirtmek gerekiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler