AnasayfaİnternetFacebook Instant Articles İçin WordPress İle İşbirliği Sağladı

Facebook Instant Articles İçin WordPress İle İşbirliği Sağladı

Facebook’un yayıncılar için sunduğu Instant Articles servisi, Facebook ve yayıncılar tarafında önemli bir yayıncılık servisi olacak gibi görünüyor. Hem Facebook algoritmasında avantaj sağlamak isteyen yayıncılar, hem de kullanıcılarını platformda tutmak isteyen Facebook için fayda sağlayacak olan Instant Articles, sınırlı sayıda partner ile bir süredir devam eden test sürecinin ardından 12 Nisan 2016 tarihinde düzenlenecek olan F8 konferansıyla birlikte tüm yayıncıların kullanımına açılmış olacak.

Instant Articles 12 Nisan 2016 itibariyle tüm yayıncılara açılacak olsa da; yayıncıların servisi kullanabilmeleri için içerik sayfalarının Instant Articles yapısına uygun olması gerekiyor. Sayfa hiyerarşisi, içerik formatı, görseller ve videolar, meta etiketleri ve bunun gibi daha birçok metrik Instant Articles’a dahil olma sürecini etkiliyor. Dolayısıyla titiz bir çalışma gerekiyor. Facebook ise buna bir kolaylık getirmek amacıyla internetteki tüm web sitelerinin %25’ini oluşturan WordPress ile işbirliğine gitmiş durumda.

Instant Articles için bir WordPress eklentisi kapsamında anlaşma sağlayan Facebook, WordPress tabanlı web siteleri için büyük kolaylık sağlamış olacak. Instant Articles WordPress eklentisi sayesinde yayıncılar, Instant Articles yapısına uygun hale getirebilmek için içeriklerini basit işlemler ile optimize edebilmiş olacak.

Instant Articles WordPress eklentisi

Örneğin, bir içerik sayfasında kullanılan görsel, Instant Articles WordPress eklentisi sayesinde kolay bir şekilde işaretlenebilecek ve Instant Articles’a uyumlu bir şekilde kullanıcılara gösterilecek. Yani yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi görseller Instant Articles yapısına uygun olarak tam boyutlarda da görüntülenebilecek. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi yazıya eklenen videolar da aynı şekilde otomatik olarak algılanabilecek.

Instant Articles WordPress eklentisi

Yayıncıların Facebook anlayışını, kullanıcıların ise içerik deneyimini değiştirecek bir yapıya sahip olacak olan Instant Articles, 12 Nisan 2016‘da düzenlenecek olan F8 konferansında tüm yayıncıların kullanımına açılacak. Instant Articles WordPress eklentisi de aynı anda kullanıma sunulmuş olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler