AnasayfaSosyal MedyaFacebook Haber Kaynağı Algoritmasında Artık İnternet Hızı Da Esas Alınacak

Facebook Haber Kaynağı Algoritmasında Artık İnternet Hızı Da Esas Alınacak

Facebook Haber Kaynağı’ndaki gönderilerin sıralamasını, artık kullanıcıların internet hızı da etkileyecek.

Her geçen gün yeni metrikler eklenerek daha kullanıcı dostu hale getirilmeye çalışılan Facebook Haber Kaynağı algoritması, yeni bir metrik daha kazanmış durumda. Artık Haber Kaynağı’ndaki gönderilerin sıralamasını, kullanıcıların internet hızı da etkileyecek.

Birçok farklı metriğin uygulandığı Haber Kaynağı algoritmasında, bundan böyle internet bağlantısının ne kadar hızlı olduğu da önemli bir etken olacak. Yeni metrik sayesinde kullanıcılar artık internet bağlantı hızlarının yavaş olduğu durumlarda durum güncellemeleri, yüklenmesi zor olmayan sade fotoğraflar ve bunun gibi daha hafif içerikler görmeye başlayacak.

Bu konudaki çalışmaların yeni olmadığını da belirtmek gerekiyor. Zira Facebook Aralık 2015’ten bu yana bunun üzerinde çalışıyor. Yapılan testlerin olumlu sonuç vermesinin ardından ise bu yeni metriği herkes için aktif etmiş durumda.

İnsanların her zaman güçlü bir internet bağlantısına sahip olamadığını, bu sebeple kullanıcıların Facebook’taki ağır içeriklerin yüklenmesini beklemek zorunda bırakılmaması gerektiğini belirten Facebook, zayıf internet bağlantılarında dahi kullanıcıların akıcı bir Facebook deneyimine sahip olması gerektiğini vurguluyor.

Facebook Haber Kaynağı Yapısı

Yaptığı açıklamada yeni metriği teknik detaylarıyla ele alan Facebook, bu sorunu sunucu taraflı sıralamanın aksine istemci taraflı sıralama uygulayarak çözdüğünü belirtiyor. Yani artık sunuculardan gelen sıralama faktörünün zayıf internet bağlantıları üzerinde oluşturduğu sorunlar, mobil istemci ile giderilmiş ve kullanıcıların bu sayede daha hızlı ve daha iyi filtrelenmiş gönderiler görmesiyle sonuçlanmış durumda.

Facebook Haber Kaynağı Yapısı

Sonuç olarak Facebook’un Haber Kaynağı algoritmasına dahil edilen yeni metrik sayesinde, kullanıcılar artık internet bağlantısı zayıf olduğu durumlarda bile daha iyi ve daha akıcı bir Facebook deneyimi yaşayabilecekler.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler