AnasayfaTasarımDünyanın En Çirkin Rengi: Pantone 448 C

Dünyanın En Çirkin Rengi: Pantone 448 C

Renklerin ardında derin bir psikolojinin yattığını artık hepimiz biliyoruz. Öyle ki mavi rengin sakinlik verdiği, kırmızı rengin tehlike ve adrenalini çağrıştırdığı, yeşil rengin ise ferahlık ve sağlık gibi konuları akla getirdiği yapılan araştırmalar ile artık bilinen bir gerçek halini aldı. Peki insanların hiç sevmediği, dünyanın en çirkin rengi hangisi diye sorsaydık ne cevap verirdiniz?

Renkler, hiç şüphe yok ki en fazla kişilerin satın alma alışkanlıklarında etkisini gösteriyor. Öyle ki araştırmalara göre insanların %85’i bir ürünü satın almadan önce rengine bakıyor ve ona göre satın alıp almamaya karar veriyor.

İLGİLİ MAKALE: Renklerin Müşteriler Üzerindeki Etkisi

Avustralya hükümeti de satın alma esnasındaki renklerin bu etkisini farketmiş olacak ki, bu durumu işlevsel hale getirmek için bir araştırma başlattı. Araştırma şirketi GfK ile işbirliğinde yürütülen araştırmanın amacı ise dünyanın en çirkin, en iğrenilen, en sevilmeyen rengi bulmak ve bu rengi sigara gibi sağlığa zararlı ürünlerin paketlerinde kullanmak.

Pantone 448 C

Pantone 448 C

3 ay süren araştırmaların sonucunda ise dünyanın en çirkin renginin “yeşile çalan çamur kahverengisi” olarak adlandırabileceğimiz Pantone 448 C olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan 1000’in üzerinde tütün tiryakisine rengin kendi üzerlerinde bıraktığı etki sorulduğunda ise bu renk “zifir”, “kir” ve “ölüm” gibi kelimeler ile tasvir edildi.

  • Renk Adı: Pantone 448 C
  • RGB: 74 65 42
  • HEX: 4A412A
  • CMYK: 33 43 80 82

Sigara Paketi Renk Psikolojisi

Avustralya’nın sigara ve diğer tütün ürünlerinin paketlerinde bu rengi kullanmasının ardından ürün satışlarında ciddi oranda düşüş yaşaması da yapılan araştırmanın ne kadar anlamlı olduğu doğruluyor. Ayrıca Avustralya’nın ardından bu yöntemin benzerlerinin de İngiltere, Fransa ve İrlanda’da uygulanmaya başlayacağı söyleniyor.

KAYNAKMetro

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler