AnasayfaTeknolojiDonald Trump Kazandı, Silikon Vadisi Kaybetti

Donald Trump Kazandı, Silikon Vadisi Kaybetti

ABD başkanlık seçimlerinin Donald Trump ile sonuçlanmasının ardından Silikon Vadisi firmalarının hisseleri düşüşe geçti. Tek istisna ise Twitter oldu.

Gün boyu herkesin merakla beklediği ABD başkanlık seçimleri bugün sonuçlandı. Sürpriz bir şekilde Donald Trump ABD’nin yeni başkanı oldu. Silikon Vadisi firmaları ise bundan oldukça etkilendi.

ABD’deki yapılan seçimlerin öncesinde ve seçim esnasında Silikon Vadisi firmalarının bazı yöneticileri teknoloji ve yenilikler için Donald Trump’ın tehlike arz ettiğini dile getirmişti. Trump’ın seçimlerden başkan olarak çıkmasından en çok etkilenenlerden bazıları da teknoloji devleri oldu.

Apple, Alphabet (Google), Microsoft, Amazon, Facebook, IBM, Netflix, Intel, Tesla, Paypal, Ebay, Shopify, GoDaddy, Twilio, Box, Oracle, Lenovo, HP Inc, Hewlett Packard Enterprise, Dell, Salesforce, VMware ve daha birçok teknoloji firmasının hisseleri ABD seçimlerinden dolayı düşüşe geçti.

Twitter etkilenmedi, aksine yükselişe geçti

ABD seçimlerinde önemli bir rol oynayan ve başkan adayları için güçlü bir yayın aracı olarak kullanılan Twitter ise bu seçimlerden etkilenmedi. Aksine seçim esnasında yükselişe geçen Twitter’ın hisseleri yaklaşık %4 oranında arttı.

Twitter hisseleri
Görsel: VentureBeat

Trump teknoloji sektörü için bir tehdit mi?

Donalt Trump’ın daha önce internet, teknoloji ve sektördeki bazı firmalar hakkında yaptığı açıklamalar, birçok kişinin tepkisine yol açmıştı. Örneğin, Trump’ın hayatı daha çok karmaşık hale getirdiği sebebiyle insanların kendilerini internetten uzak tutmaları gerektiğini söylemesi sektör için bir tehdit olarak değerlendirilmişti.

Daha önce de Trump’ın göçmenlerin sınır dışı edilmesi gerektiği ile ilgili açıklaması Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından eleştirilmiş ve Zuckerberg Trump’ın bu söylemine “saçma” diyerek cevap vermişti.

Donald Trump’ın internet ve teknoloji sektörü için bir tehdit olarak algılanması üzerine Silikon Vadisi’nden birçok yönetici Hilary Clinton’ı desteklediğini açıkça veya dolaylı yoldan duyurmuştu. Ancak PayPal kurucu ortaklarından Peter Thiel ise Trump’ı destekleyenler arasında yerini almıştı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler