AnasayfaTeknolojiAyak Hareketlerinizi Analiz Eden Akıllı Ayakkabı: IOFIT

Ayak Hareketlerinizi Analiz Eden Akıllı Ayakkabı: IOFIT

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin çeşitliliği artmaya devam ediyor. Son örneği ise Samsung tarafından desteklenen, kişilerin ayak hareketlerini izleyerek detaylı istatistikler sunan akıllı ayakkabı IOFIT olarak karşımıza çıkıyor.

IOFIT, toplanan verileri analiz ederek normal bir aktivite istatistiklerine göre çok daha ayrıntılı istatistikler sunabiliyor. Kişilerin sadece kaç adım attığını değil; aktivite esnasındaki ağırlık merkezini de ölçümleyebiliyor.

IOFIT

IOFIT tasarlanırken sanal bir fitness asistanlığı hedeflenmediği de belirtmekte fayda var. Bundan ziyade IOFIT egzersiz formları oluşturarak yakındaki bir diğer kişiye gerçek-zamanlı geri bildirim vermek amacıyla geliştirilmiş durumda. Yani IOFIT ile doğrudan “kişiden kişiye” bir deneyim oluşturulmak isteniyor diyebiliriz.

IOFIT - Akıllı Ayakkabı

IOFIT’te her bir ayakkabının kendine ait bir iç tabanı bulunuyor. Bu tabanlar ağırlık ve ağırlık merkezi ölçümü, ayak basıncı, ayak temposu, zemin ile olan temas kuvveti gibi metrikleri ölçümlüyor. Bataryası ise yaklaşık 10 güne kadar dayanabiliyor.

Ayakta Uzun Süre Kalanlara Teknolojik Çözüm: Giyilebilir Sandalye

Şimdilik sadece prototipi yapılan bu akıllı ayakkabılar için şirket, ayakkabı üreticileri ile anlaşma sağlamayı planlıyor. Ancak ayakkabıların ilk versiyonu 22-25 Şubat 2016 tarihinde Barcelona’da düzenlenecek olan Mobile World Congreess 2016 etkinliğinde boy gösterecek.

KAYNAKSamsung

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler