Apple son etkinliğinde tanıtılan iPhone SE‘nin yanı sıra, Liam adındaki geri dönüşüm robotu da izleyicilerden alkış topladı. “Eski iPhone’lar nasıl geri dönüştürülüyor?” sorusuna cevap veren Liam, sergilediği yetenekleriyle izleyenleri kendisine hayran bıraktı.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Apple’ın kullanıcılara Eski iPhone’ları Yenisiyle Değiştirme programı başlattığını sizlerle paylaşmıştık. İşte tam da bu noktada işin arka kısmındaki Liam isimli robot ön plana çıkıyor. 29 robotik kola sahip Liam, bozulmuş, ekranı çatlamış, suya düşmüş vs gibi durumlar ile karşılaşan iPhone’ları başarılı bir şekilde geri dönüştürüyor.

Bataryalar başta olmak üzere dünyayı saran elektronik çöplüğüne dikkat çeken Apple, bu amaç doğrultusunda bir parça katkı sağlamak amacıyla böyle bir sistem geliştirdiklerini belirtiyor.

Liam’ın bu çevre-odaklı projedeki görevi ise çalışmaz durumdaki iPhone’ları tek tek bileşenlerine ayırarak geri dönüşümü kolaylaştırmak. Bu sayede kamera, batarya, ekran vs her parça tek tek ayrıştırılabiliyor ve geri dönüşüm konusunda oldukça kolaylık sağlamış oluyor.