AnasayfaHaberlerApple, Yüksek Hafızalı iPhone XS Modellerinden Daha Fazla Kâr Elde Ediyor

Apple, Yüksek Hafızalı iPhone XS Modellerinden Daha Fazla Kâr Elde Ediyor

Bir araştırmaya göre 512 GB hafızalı iPhone XS modelleri, 64 GB’lık modellere kıyasla Apple’a fazladan 134 dolar kazandırıyor.

Apple’ın iPhone XS ve XS Max modellerinde kullandığı bellek fiyatlarına ilişkin rapor, ABD merkezli şirketin daha yüksek hafızalı modellerden daha çok kâr elde ettiğini ortaya koydu. Raporda yer alan bilgilere göre 64 GB’lık XS modeli ile 512 GB’lık XS modeli arasındaki fiyat farkı, aynı donanımlar kullanılmış olmasına rağmen iPhone X modelleri arasındaki fiyat farkından çok daha fazla.

Apple, 2017 senesine dek aynı model için üç farklı depolama alanı seçeneği sunuyor ve modeller arasındaki fiyat farkını 100 dolar olarak belirliyordu. Geçtiğimiz sene satışa sunulan iPhone X modelinde 64 ve 256 GB olmak üzere iki farklı depolama alanı seçeneği bulunuyordu ve fiyat farkı 150 dolara yükselmişti. XS modelleriyle ise fiyat farkı 200 dolara kadar yükseldi. Değişen fiyatlarla birlikte Apple’ın kâr miktarı da büyük oranda artış gösterdi. En düşük depolama alanına sahip modellerine kıyasla 256 GB’lık iPhone X ve iPhone 8’den fazladan 107 dolar kazanan şirket, 512 GB’lık iPhone XS ve XS Max’ten 134 dolar kazanıyor.

iPhone XS ve iPhone XS Max
Görsel: Engadget

Depolama donanımları ucuzladı, Apple fiyatları artırdı

NAND flash belleklerin fiyatlarında da büyük bir düşüş yaşanmasına rağmen, XS modelleri arasındaki fiyat farkı iki sene öncesine kıyasla iki kat artış gösterdi. Tahminlere göre belleklerin fiyatı sene içerisine %50 oranında ucuzladı, ancak fiyatlardaki düşüş müşterilere yansıtılmadı.

Şu an Apple’ın yeni amiral gemisini satın alan bir müşteri, depolama alanındaki her gigabyte başına 78 cent ödeme yapıyor. Öte yandan Apple’ın en büyük rakibi olan Samsung’un amiral gemisi Note 9 için bu fiyat 65 cent/gigabyte civarında.

Şirketler ve donanım tedarikçileri, sene içerisindeki fiyat değişimlerinden etkilenmemek ve net bir bütçe planı oluşturabilmek adına uzun dönemli anlaşmalara imza atıyor. Bu nedenle Apple’ın gelecek sene tanıtacağı modellerde daha ucuz fiyatlar görmemiz muhtemel.

KAYNAKBloomberg

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler