AnasayfaTeknolojiiPhone XS Reklamlarında Ekran Çentiğinin Kasıtlı Olarak Saklandığı İddia Edildi

iPhone XS Reklamlarında Ekran Çentiğinin Kasıtlı Olarak Saklandığı İddia Edildi

Apple, iPhone XS reklamlarında kasıtlı olarak ekran çentiğini sakladığı gerekçesiyle dava edildi. Akıllı telefonun tanıtımda kullanılan görsellerin bu amaca uygun olarak seçildiği ileri sürüldü.

Apple, bir kez daha sıra dışı bir gerekçeyle dava edildi. ABD merkezli teknoloji devi, iddialara göre yeni akıllı telefonu iPhone XS ve XS Max reklamlarında yanıltıcı görseller kullanıyor. Dava, internet üzerinden akıllı telefonu satın aldıktan sonra şikayetçi olan bir çift tarafından açıldı. Yalnızca fotoğraflara bakarak telefonu satın alan çift, fotoğraflarda ekran çentiğinin görünmediğini ve telefonu satın almalarının ardından istemedikleri bu tasarımsal özelliği öğrendiklerini dile getirdi.

iPhone XS
Görsel: Wired

İnternette paylaşılan dava içeriğinde Apple’ın yalnızca ekran çentiğini saklamakla kalmadığı, aynı zamanda alt piksel sayısını da kasıtlı olarak yanlış gösterdiği iddiası yer alıyor. Apple’ın sitesinde yer alan karşılaştırmada iPhone X’in iki adet alt piksele sahip olmasına rağmen iPhone 8 Plus’a kıyasla daha fazla pikselinin bulunduğu bilgisinin gösterildiği, bunun müşterileri yanlış yönlendirme çabası olduğunu belirtildi. 2436 x 1125 ekran çözünürlüğüne ve iki adet alt piksele sahip olan iPhone X, çentik kısmı hesaplamaya dahil edilse bile toplamda 5.481.000 alt piksel bulunduruyor. Öte yandan 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip olan iPhone 8 Plus’ın alt piksel sayısı 6.220.800. İki cihaz arasındaki önemli bir fark da iPhone X’in kıvrımlı kenarlara, yani hesaplanandan daha az alt piksel sayısına sahip olması.

Davanın internete taşınmasıyla birlikte birçok Twitter kullanıcısı da Apple’ın ekran çentiğini saklamak adına bu duvar kağıdını tercih ettiğini, yani müşterileri yanlış yönlendirme çabası içinde olduğunu dile getirdi.

KAYNAK9to5Mac

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler