AnasayfaHaberlerYeni Nesil Akıllı Sulama Sistemi: "Blossom"

Yeni Nesil Akıllı Sulama Sistemi: “Blossom”

Bahçelerde çiçek açtıran akıllı sulama sistemi “Blossom”, Internet Of Things dünyasının en yaratıcı örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) kavramının da hayatımıza girmesiyle akıllı sistemlerin sayıları da her geçen gün artmaya başladı. Blossom ise bu teknolojinin son örneklerinden biri oldu.

Blossom akıllı sulama sistemi; tablet, telefon ya da bilgisayar üzerinden bahçe sulama planını ve kontrolünü yapma fırsatı sunuyor. Bu sayede evinizden uzak olsanız dahi aklınız bahçenizde kalmıyor.

Blossom
Blossom

Blossom sulama sistemi gerçek zamanlı hava durumu verileriyle kendini programlıyor ve nem, yağış vb. koşullara göre sulama miktarını ayarlıyor. Aslında bu bize cihazın su tasarrufu yaptığını göstermekle beraber; çevreci bir özelliğe sahip olduğunu da gösteriyor. Zaten en büyük iddiası %30 oranında azalan su faturaları olarak gösteriliyor.

Blossom
Blossom

Diğer sulama kontrol sistemlerinin bir çoğu ev dışında oluyor ve yine büyük çoğunluğu Wi-Fi bağlantısının olduğu alanlarla sınırlı kalıyor. Blossom ise bu problemleri evlerdeki enerji hatları sayesinde ortadan kaldırıyor. Power Line Networking- Enerji kablosu üzerinden ağ sağlama mantığına dayalı olan akıllı sulama sisteminin yaptığı şey: evin elektrik tesisatını ağ kablosuna dönüştürmek. Bu sistem ise modemin kapsama alanını genişletmek için kullanılıyor. Böylece evlerde bulunan elektrik prizlerinden bile Wi-Fi bağlantısı elde edebiliyor. Sistemin kullanımı isteğe bağlı; zira Blossom modeminizin kapsama alanındaysa, zaten böyle bir sistemi kurma ihtiyacınız olmuyor.

Blossom
Blossom

Kickstarter’da bir girişim olarak gün yüzüne çıkan proje, geçtiğimiz Aralık ayında 100,000 dolardan fazla bağış toplamış ve ardından üretime geçmiş durumda. Blossom ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak için Kickstarter sayfasına ya da Blossom’un resmi web sitesine bir göz atabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler