AnasayfaTeknolojiGoogle'dan IoT Platformu: Android Things

Google’dan IoT Platformu: Android Things

Google, nesnelerin interneti (IoT) projeleri için “Android Things” isimli yeni platformunu duyurdu.

Google, IoT cihazları geliştirmek, Android API’lerine güçlendirmek ve şirketin bulut tabanlı servisleri için yeni Android Things platfomunu duyurdu.

BKZ: Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir?

Google’ın Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) için özel olarak geliştirdiği ve ilk kez Google I/O 2015 etkinliğinde duyurduğu IoT işletim sistemi Brillo da Android SDK, Google Play Servisleri, Google Cloud Platform ile birleştirilerek akıllı cihazlar geliştirme konusunda geliştiricilere kolaylık sağlamış olacak.

Google aynı zamanda IoT iletişim platformu Weave‘yi de destekleyerek cihazların Google Asistan gibi Google servislerine bağlanmaları konusunda yardımcı olmuş olacak.

Weave’yi kullananlar arasında an itibariyle Philips Hue ve Samsung SmartThings bulunuyor. Google’ın açıklamasına göre ise Belkin WeMo, LiFX, Honeywell, Wink, TP-Link ve First Alert gibi üreticiler de yakın zamanda platformdaki yerini alacak.

Ayrıca geliştiriciler an itibariyle Intel Edison, NXP Pico ve Raspberry Pi 3 gibi donanım geliştirme kitleri ile çalışmalara başlayabilecek.

Şu anda geliştirici sürümünde olan Android Things ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

AYRICA BKZ: Muharrem Taç ile Nesnelerin İnterneti Üzerine [RÖPORTAJ]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler