AnasayfaİnternetWhatsApp Veri Gizliliği İçin Uyguladığı Şifreleme Kapsamını Genişletiyor

WhatsApp Veri Gizliliği İçin Uyguladığı Şifreleme Kapsamını Genişletiyor

Apple ile FBI arasındaki savaş tüm teknoloji dünyasında önemli bir konunun gündeme gelmesine sebep oldu. Bu sayede büyük teknoloji firmaları da kendi sistemlerini sorgulamaya ve kullanıcı gizliliğini arttırmaya yönelik çalışmalara başladı. Apple’ın yanı sıra Google, Facebook ve Snapchat de bu firmaların başında yer alıyor.

Kullanıcı gizliliğine önem verdiklerini defaatle dile getiren Facebook, sahibi olduğu WhatsApp’ı da daha güvenli hale getirmek için uyguladıkları şifreleme yöntemlerinin kapsamını genişletiyor. Hali hazırda gönderilen mesajlarda şifreleme tekniğini kullanan WhatsApp, önümüzdeki haftalarda ise bu yöntemi “sesli arama” özelliğinde uygulanmaya başlayacak.

FBI-Apple savaşında Google, Facebook gibi birçok teknoloji devi de Apple’ın arkasında olduğunu, kullanıcı verilerinin gizli tutulması gerektiğini belirtmişti. WhatsApp CEO’su Jan Koum da Apple’a destek verenler arasında olmuştu. Şimdi ise WhatsApp’taki kullanıcı verilerini daha güvenli hale getirmek için çalışmalarını sürdürecek.

Kullanıcı verilerinin gizliliği için çalışmalarını sürdüren firmaların WhatsApp ile sınırlı olmadığını da belirtmek gerekiyor. Zira Facebook bir diğer mesajlaşma servisi Messenger için de çeşitli güvenlik katmanlarını devreye sokmaya hazırlanıyor. Ayrıca Snapchat güvenli mesajlaşma için; Google da yeni şifrelenmiş e-posta sistemleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler