AnasayfaSosyal MedyaTwitter daha güvenli ve daha gizli Tor (onion) adresini duyurdu

Twitter daha güvenli ve daha gizli Tor (onion) adresini duyurdu

Artık Twitter'ın da .onion uzantılı bir adresi var.

Popüler sosyal medya platformu Twitter, gizlilik ve güvenliği arttırmak adına “.onion” uzantılı Tor servisini kullanıma sunduğunu duyurdu.

Özellikle internet ortamında uygulanan sansürler söz konusu olduğunda akla gelen çözümlerden biri olan Tor Project, kullanıcıların daha gizli, daha güvenli ve sansürlere karşı bir çözüm olarak kullandığı bir tarayıcı olarak biliniyor. “Deep web”e erişimin bir kapısı olarak da bilinen Tor tarayıcısında gizli ve güvenli web adresleri “.onion” alanadı uzantısıyla kullanılıyor. Bu bağlamda Facebook 2014 yılında onion uzantılı adresini duyurmuştu. Aradan geçen yılların ve bu sürede artan beklentilerin ardından Twitter da artık bir onion uzantılı adrese sahip oldu.

Twitter onion adresi: https://twitter3e4tixl4xyajtrzo62zg5vztmjuricljdp2c5kshju4avyoid.onion

Yaptığı duyuruda yazılım mühendisi Alec Muffett, Twitter’in mühendisleriyle birlikte Twitter’in süredir beklenen onion servisini hizmete açtıklarını belirtti. Muffett, yeni onion servisiyle kullanıcıların Twitter’a artık gizli, daha güvenli ve daha özgür bir şekilde erişim sağlayabileceklerine vurgu yaptı.

2014’te Facebook’un onion servisini geliştiren ekibe de önderlik ettiğini açıklayan Muffett, o zamandan beri Twitter’in da aynı sisteme entegre edilmesi konusunda bir beklenti oluştuğunun altını çizdi. Gerçekte bir Twitter çalışanı olmayan Muffet, uzun süredir Facebook, BBC, Al Jazeera, Bloomberg, TechCrunch gibi büyük şirketlerin hizmetlerini onion’a entegre etme konusunda yardımcı oluyor.

Her ne kadar “.onion” uzantılı adresler veya Tor Project kapsamında geliştirilen tarayıcı ve diğer servisler “internetin karanlık yüzü” olarak haberleştirilen deep web ile ilişkilendiriliyor olsa da, özellikle politik amaçlarla sansürlenen içeriklere erişim sağlama noktasında kullanıcılara alternatif bir çözüm sunuyor. Bu bağlamda Twitter’in en çok sansüre uğrayan sosyal medya platformlarından biri olduğu düşünüldüğünde, atılan bu adım için aslında geç bile kalındığını söylemek mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler