AnasayfaHaberlerPorsche Apple CarPlay'i Seçti

Porsche Apple CarPlay’i Seçti

Otomotiv sektörünün önde gelen firmalarından olan Porsche, Google’ın fazla veri istemesi sebebiyle Android Auto yerine Apple CarPlay’i seçti.

Google Android Auto; Apple ise Apple CarPlay yazılımları ile otomotiv sektörüne giriş yaparken, otomobil firmaları da bu iki dev arasında seçim yapmaya başlıyor. Otomotiv sektörünün devlerinden olan Porsche’un tercihi ise Apple CarPlay’den yana olmuş durumda.

Motor Trend tarafından yapılan habere göre Almanya merkezli otomobil firması Porsche, Android Auto anlaşmasının çok fazla veri gönderimine sebep olduğu gerekçesiyle Google’dan vazgeçerek, yeni 911 Carrera ve 911 Carrera S (2017) modellerinde Apple CarPlay’i kullanacak.

2017 Porsche 911 Carrera S
2017 Porsche 911 Carrera S

Habere göre Android Auto; otomobil hızı, gaz konumu, yakıt ısısı, motor devri gibi bilgileri toplayarak Google’a gönderiyor. Apple CarPlay ise aracın hareket edip etmediğini öğrenmek amacıyla sadece güç kontrol modülünü izliyor.

Akıllı Telefon ile Yönetilebilen Range Rover Sport

Anlaşmada geçen maddelerin sadece Porsche’ye özel olarak hazırlanıp hazırlanmadığı bilinmiyor. Ancak Google’ın toplanan bu denli kapsamlı veri ile otomobil firmalarını rahatsız edeceğini söylemek mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler