Anasayfa Teknoloji iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İşte iki yeni iPhone modeli hakkında bilmeniz gerekenler...

Herkesin merakla beklediği iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtıldı. İşte teknik özellikler, fotoğraflar ve diğer detaylar…

Bugün düzenlenen Apple etkinliği kapsamında yeni iPhone modelleri olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus resmi olarak tanıtıldı. Daha önce ortaya çıkan söylentilerin bir kısmı doğrulanırken; tasarımı ve diğer özellikleriyle birlikte iki yeni iPhone modeli görücüye çıktı.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın tasarımı ile söze başlayacak olursak, iPhone 6S’teki gibi kavisli ve alüminyum kasa yapısına sahip olan yeni iPhone modellerinin, özellikle su geçirmez yapısı ile ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Yani iPhone 7 veya iPhone 7 Plus kullanırken cihazın suyla temas etmesi endişesi ortadan kalkıyor.

iPhone 7 Su Geçirmez

Daha önceki söylentilerde olduğu gibi, iPhone 7 Plus’ın arka kısmında çift kamera bulunuyor. Ayrıca her iki model de yine daha önce söylendiği üzere stereo ses çıkışı ve koyu bir renk şeması (simsiyah) ile geliyor.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Renk Seçenekleri

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da standart 3.5mm kulaklık girişi olmadığını da vurgulamak gerekiyor. Yani cihazda varsayılan olarak sadece kablosuz kulaklık kullanılabiliyor. Kablolu kulaklık kullanmak isteyenlerin ise şarj girişine takılan ek bir aparat kullanması gerekiyor.

Apple’ın iPhone 7’deki “Home” butonuna da bazı yenilikler getirdiğini belirtmek gerekiyor. Tasarım olarak bir önceki modellere benzese de, daha önce Macbook modellerinde kullanılan Force Touch özelliğinde olduğu gibi iPhone 7’nin “Home” butonunun da basınca karşı (butona basma hassasiyetine) duyarlılığı bulunuyor. Ayrıca Apple Watch’da olduğu gibi çeşitli düzeylerde titreşim uygulama özelliği de yeni iPhone modellerinde yer alıyor.

Kamera: %50 daha fazla ışık

Kamera özelliklerine gelecek olursak; iPhone 7’nin bir önceki modele göre %50 daha fazla ışık sunan f/1.8 lense ve optik görüntü sabitleme özelliğine sahip olduğunu söylemek mümkün. Apple’a göre 12 megapiksellik yeni sensör, aynı gibi görünse de bir önceki modele göre %60 daha hızlı ve %30 daha verimli sonuçlar veriyor. Öyle ki yeni görüntü işleme çipe ve quad-LED flaşa sahip olan kamera %50 daha fazla ışık üretiyor. iPhone 7’nin otomatik görüntü sabitleme özelliğine sahip olan 7 megapiksellik ön kamerası ise daha iyi özçekimler ve videolar oluşturmayı sağlıyor.

Çift kamera (geniş açı ve telefoto)

iPhone 7 Plus Kamera

Söz konusu kamera olduğunda, karşımıza çıkan en büyük yeniliğin iPhone 7 Plus’ta olduğunu söylemek gerekiyor. Zira daha büyük boyuta sahip olan iPhone 7 Plus’ın arka kısmında çift kamera bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre yeni çift kamera sayesinde herhangi bir kalite kaybı yaşanmadan 2x optik zoom yapılabiliyor. Kameralardan birincisi standart iPhone kameralarında olduğu gibi geniş açılı 28mm lense sahipken; diğer kamerada ise 60mm yakın (telefoto) lens bulunuyor. Her iki kamera arasında ise kolay bir şekilde geçiş yapılabiliyor. Tek yapmanız gereken, kamera uygulamasındaki 1x veya 2x butonlarından birini seçmek.

Ekran %25 daha parlak

Yeni iPhone modellerinin ekranlarında da geliştirmeler yapıldığını söyleyebiliriz. Her iki model de bir önceki modellere göre %25 daha parlak ekrana sahip. Ayrıca yeni iPhone’larda daha zengin bir renk dizisi ve gelişmiş renk yönetimi bulunuyor. 3D Touch özelliğine sahip ekranların çözünürlüğü ile ilgili herhangi bir geliştirme yapılmadığının da altını çizmek gerekiyor. Öyle ki önceki modellerde olduğu gibi iPhone 7’nin ekran çözünürlüğü 720×1280 piksel; iPhone 7 Plus’ın ekran çözünürlüğü ise 1080×1920 piksel.

Kulaklık girişi yok, stereo ses çıkışı var

iPhone 7 Stereo Ses Çıkışı

Uzun zamandır söylenti olarak dilden dile dolaşan bir başka özellik de bu kez resmi olarak doğrulanmış durumda. Öyle ki yeni iPhone modellerinde standart 3.5mm kulaklık girişi bulunmuyor. Onun yerine ise stereo ses çıkışı veren ikinci bir hoparlör dahil edilmiş durumda. Ancak 3.5mm kablolu kulaklık kullanmak isteyenler için ek bir aparatın da cihazlar ile birlikte geldiğini belirtmek gerekiyor.

A10 Fusion %40 daha hızlı

iPhone 7 ayrıca yeni A10 Fusion işlemci ile birlikte geliyor. Yapılan açıklamaya göre yeni işlemci, bir önceki çiplere göre %40 daha hızlı çalışıyor. Bünyesindeki grafik işlemcisi ise A9’dan %50 daha hızlı görüntü işliyor.

Daha uzun batarya ömrü

Etkinlikte öne çıkartılan bir diğer konu ise birçok iPhone kullanıcısının muzdarip olduğu batarya ömrü ile ilgili. Apple yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı “en uzun batarya ömrüne sahip iPhone modelleri” olarak nitelendiriyor. iPhone 7 iPhone 6S’e göre 2 saat; iPhone 7 Plus ise iPhone 6 Plus’a göre 1 saat daha fazla batarya süresi sunuyor.

Yeni kablosuz kulaklık: AirPods

airpods

Etkinlikte öne çıkan bir diğer yeniliğin ise yeni iPhone modelleri için tasarlanan “AirPods” adındaki yeni kablosuz kulaklıklar olduğunu söyleyebiliriz. Yeni AirPods’lar, Apple tarafından geliştirilen yeni bir kablosuz teknolojisi sayesinde hem ses hem de kablosuz bağlantının üstesinden kolay bir şekilde gelebiliyor.

AirPods Kablosuz Kulaklık

iPhone 7 veya Apple Watch’lar ile kullanılabilen AirPods kablosuz kulaklıklar, kulaklığın kulağa takıldığını anlayabilen ve Siri’yi aktif edebilen bazı sensörleri de bünyesinde barındırıyor. 5 saat batarya ömrü olan AirPods’lar, ayrıca 25 saatlik kullanım sunan ek bir batarya aparatıyla da birlikte geliyor. Ekim ayında satışa sunulacak olan AirPods’ların fiyatı ise 779 TL.

Fiyatlar ve çıkış tarihleri

Ön siparişi 9 Eylül 2016’da başlayacak olan yeni iPhone modelleri 32GB, 128GB ve 256GB olarak üç farklı depolama seçeneği ile 16 Eylül 2016 tarihinden itibaren piyasaya çıkacak. iPhone 7 649 dolardan; iPhone 7 Plus ise 749 dolardan başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak. Yeni iOS sürümü iOS 10 da 13 Eylül 2016 tarihinden itibaren indirilebilecek.

Türkiye ise ilk olarak satışa sunulacak ülkelerin listesinde yer almadığı için yeni iPhone modelleri muhtemelen Ekim ayı gibi Türkiye’de satışa sunulmuş olacak. iPhone 7 modellerinin Türkiye fiyatları ise henüz belli değil.

AYRICA BKZ: iOS 10 İle Birlikte Gelen 10 Yenilik

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

CareerUp için geri sayım başladı

20 yıllık tecrübesiyle Marmara Üniversitesinin en aktif iş ve kariyer kulübü olan MieS, beklenen etkinlik CareerUp'ı gerçekleştiriyor. "Better Than Ever!" mottosu ile yola çıkılan CareerUp;...

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

Instagram IGTV videolarına yapay zeka ile oluşturulmuş açıklamalar ekleyecek

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, sosyal medya yöneticilerini ve içerik üreticilerini memnun edecek yeni bir özelliğe kavuşuyor. Artık IGTV'deki videoların...

iOS 14 destekleyen iPhone modelleri

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14'ü pek çok yeni özellikle beraber kullanıma sundu. Hangi modellerin destekleneceği ise merak konusu oldu. Yapılan açıklamaya göre iOS 14'ün...

İlgili İçerikler

iOS 14 destekleyen iPhone modelleri

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14'ü pek çok yeni özellikle beraber kullanıma sundu. Hangi modellerin destekleneceği ise merak konusu oldu. Yapılan açıklamaya göre iOS 14'ün...

iOS 14 ile birlikte gelen yenilikler

Üç aylık beta testinden sonra merakla beklenen iOS 14 güncellemesi kullanıcıların erişimine sunuldu. Güncelleme pek çok özelliği beraberinde getiriyor. Gelen yeni özellikler arasında ana ekrana...

Apple’ın “Time Flies” etkinliğini canlı olarak izleyin

Apple'ın yeni ürünlerini tanıtacağı Eylül ayı etkinliği "Time Flies", bu akşam gerçekleşiyor. Türkiye saati ile saat 20:00'de gerçekleşecek olan etkinlik, birçok yeniliğin de habercisi...

Mark Zuckerberg App Store’un incelenmesini istiyor

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, kendisiye yapılan bir röportajda App Store ile ilgili sorulan sorulara çarpıcı cevaplar verdi. Axios tarafından gerçekleştirilen röportajda kendisine yöneltilen...

Apple’dan çalışanlarına özel yüz maskesi

Apple çalışanlarına özel olarak yeni yüz maskeleri tasarlamaya başladı. Apple Face Mask / Apple Yüz Maskesi olarak adlandırdığı bu yüz maskeleri havadaki partikülleri engellemek...