AnasayfaTeknolojiHer 10 Akıllı Telefondan 9'unda Android İşletim Sistemi Var

Her 10 Akıllı Telefondan 9’unda Android İşletim Sistemi Var

Yapılan araştırmalara göre 2016 üçüncü çeyrek itibariyle 328.6 milyon cihazda kullanılan Android’in pazardaki payı %87.5’e ulaştı.

Mobil rekabetin kızıştığı son yıllarda Android sistemli cihazların sayısı artmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre artık her 10 cihazdan 9’unda Android işletim sistemi var.

Strategy Analytics tarafından paylaşılan 2016 üçüncü çeyrek raporuna göre mobil işletim sistemi pazarında Android diğer rakipleriyle arasını oldukça açmış durumda. Mobil işletim sistemi kullanım verilerine göre tüm dünyada kullanılan akıllı telefonların %87.5‘inde Android bulunuyor. Apple’ın iOS işletim sisteminin pazardaki payı da %12.1 olarak belirtiliyor. BlackBerry OS, Windows Phone, Samsung Tizen gibi diğer işletim sistemlerinin pazardaki payı ise %0.3.

2016 Mobil İşletim Sistemi Pazar Payları

Cihaz sayısına bakıldığında ise Android’in 2015’in üçüncü çeyreğine kıyasla 2016’nın aynı döneminde yaklaşık %10 artış yakaladığını görüyoruz. Buna göre Android işletim sistemli cihazların sayısı 328.6 milyon olduğu belirtiliyor. iOS işletim sistemiyle piyasaya sürülen cihaz sayısı ise 45.5 milyon olarak açıklanmış durumda. Diğer işletim sistemleriyle yüklü olarak piyasaya sürülen cihazların sayısı da 1.3 milyon.

Geçtiğimiz Nisan ayında 13 yılın ardından ilk kez gelirinde düşüş gören Apple’ın, akıllı telefon pazarında da geçtiğimiz yıla göre %5.2 oranında gerilediğini görüyoruz. Ancak Apple’ın, hazırlanan raporun iPhone 7‘nin piyasaya çıktığı Eylül ayı ile çakışması dolayısıyla bu düşüşü az da olsa toparlayacağı düşünülüyor.

Apple’ın ardından Google’ın Ekim ayında düzenlediği Made by Google etkinliğinde tanıtılan “Pixel” isimli yeni akıllı telefon modellerinin de Android’in yükselişini sürdürme noktasında etkili olacağı tahmin ediliyor. Ancak Strategy Analytics yöneticisi Woody Oh’a göre Google’ın Pixel hamlesi diğer Android kullanan telefon üreticilerini negatif etkiliyor. Woody Oh bu yüzden gelecekte Android’in pazar payında düşüş yaşanacağını söylüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler