AnasayfaİnternetGoogle Podcasts ve Google Asistan üzerinden yerel haberlere erişim kolaylaşıyor

Google Podcasts ve Google Asistan üzerinden yerel haberlere erişim kolaylaşıyor

Google, podcast ve asistan servisleri üzerinden yerel haberleri desteklemeyi amaçlıyor.

Podcast’ler her geçen gün daha popüler hale gelirken, birçok kişi sadece ulusal ve uluslararası haberlere odaklanıyor. Hal böyle olunca, özellikle ses formatında yerel haberler bulmak da git gide zorlaşıyor. Google ise bu durumu değiştirmek istiyor. Öyle ki şirket, Google Podcasts’te yer alan “Your News Update” (Haber Güncellemeleri) özelliği ve Google Asistan üzerinden yerel haberler erişimi kolaylaştırmayı hedefliyor.

Artık Google Podcasts üzerinden “Your News Update” için üyelik oluşturduğunuz takdirde karşınıza ilgi alanlarınıza, konumunuza, kullanıcı geçmişinize ve tercihlerinize göre şekillenen bir haber derlemesi çıkıyor. İlgili özellik sayesinde yerel ve ulusal haberler tek çatı altında toplanmış oluyor.

Ayrıca Google Asistan üzerinden de yerel haberlere erişim kolay hale geliyor. Google Nest cihazlarına “Yerel haberleri oynat / oku” veya örneğin “Ankara ile ilgili haberleri oynat / oku” gibi ses komutları vererek ilgili haberleri yerleşik ses veya metinden-sese dönüştürme (text-to-speech) yöntemiyle dinleyebiliyorsunuz.

Bu yeniliklerin Google’ın yerel haberleri destekleme konusundaki ilk girişimi olmadığını da belirtmek gerekiyor. Şirket bir süredir Google News Initiative programı üzerinden yerel haberleri desteklemek adına “sürdürülebilir iş modelleri” oluşturmak gibi çeşitli yöntemler deniyor. Duyurmuş olduğu bu yeniliklerin de yerel haberlerin az okunması sorunsalına çözüm olma noktasında katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler