AnasayfaİnternetGawker Media 135 Milyon Dolara Univision'a Satılıyor!

Gawker Media 135 Milyon Dolara Univision’a Satılıyor!

Gizmodo, Lifehacker, Kotaku gibi popüler blogları bünyesinde barındıran Gawker Media, iflasının ardından yapılan açık arttırmada 135 milyon dolara Univision‘a satıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında eski Amerikan güreşçisi Hulk Hogan‘ın (Terry Bollea) seks kasedini yayınlaması üzerine açılan davada suçlu bulunan Gawker Media, Hulk Hogan’ın mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle 140 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Bu cezayı ödemeyeceğini açıklayan şirket iflasını duyurmuştu. Bunun üzerine yapılan açık arttırmada ise kazanan Univison oldu.

Eski Amerikan güreşçisi Hulk Hogan / Fotoğraf: Steve Nesius
Eski Amerikan güreşçisi Hulk Hogan / Fotoğraf: Steve Nesius

Recode’un haberine göre açık arttırmada teklifçi olarak sadece PC Mag de dahil olmak üzere birçok yayın platformunu bünyesinde barındıran Ziff Davis ve bir diğer televizyon şirketi olan Univision yer aldı. Sonuç olarak Univision 135 milyon dolar teklif ile Gawker Media’nın yeni sahibi oldu. Ziff Davis ise daha önce Gawker için 90 milyon dolar teklif etmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gawker Media kurucusu ve CEO’su Nick Denton, Gawker altında yürütülen tüm operasyonların ve bünyesinde barınan markaların artık Univision’a ait olduğu belirtirken; şirket çalışanlarının da bundan böyle Univision altında çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Geçtiğimiz sene yaptığı bir açıklamasında ise şirketin değerinin 250 milyon doların üzerinde olduğunu belirtmişti.

Gawker Media kurucusu ve CEO'su Nick Denton / Fotoğraf: Reuters
Gawker Media kurucusu ve CEO’su Nick Denton / Fotoğraf: Reuters

Gawker Media birçok popüler blogu bünyesinde barındıran bir blog ağı olarak biliniyor. Bunların içinde ise; magazin haberlerinin yer aldığı Gawker, teknoloji haberlerinin yer verildiği Gizmodo, üretici fikirler, ipuçları “how to” makaleleri gibi içeriklerin bulunduğu Lifehacker, oyun haberlerinin yer aldığı Kotaku, spor haberlerinin bulunduğu Deadspin gibi milyonlarca takipçisi olan popüler bloglar yer alıyor.

Univision’un Gawker Media’yı satın aldıktan sonra nasıl bir strateji izleyeceği ise henüz bilinmiyor.

KAYNAKRecode

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler