AnasayfaEditördenGalaxy S5 Hakkındaki Söylentiler ve Tahminler

Galaxy S5 Hakkındaki Söylentiler ve Tahminler

Samsung’un bir sonraki amiral gemisi Galaxy S5 ne zaman çıkacak? Özellikleri nasıl olacak? İşte söylentiler ve tahminler…

Samsung’un 14 Mart 2013 tarihinde tanıttığı Galaxy S4’ün ardından gözler yeni amiral gemisi Galaxy S5‘e çevrildi. Şimdilik sadece söylenti! (ya da tahmin) olarak verilen bilgiler arasında; çıkış tarihi, tasarımı, işletim sistemi ve daha birçok ayrıntı bulunuyor.

Galaxy S5 çıkış tarihi

Galaxy S5’in ne zaman çıkacağı ile ilgili tahminde bulunmak için diğer modellerin duyurulduğu ve satılmaya başlandığı tarihler göz önünde bulundurulabilir.

  • Galaxy S, 2010 yılının Mart ayında duyuruldu ve Haziran ayında satışa sunuldu.
  • Galaxy S2, 2011 yılının Şubat ayında duyuruldu ve Mayıs ayında satışa sunuldu.
  • Galaxy S3, 2012 yılının Mayıs ayında duyuruldu ve aynı ay içinde satışa sunuldu.
  • Galaxy S4, 2013 yılının Mart ayında duyuruldu ve Nisan ayında satışa sunuldu.

Galaxy serisinin çıkış tarihleri incelendiğinde Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S5’i büyük ihtimalle 2014 yılının Mart veya Nisan ayında duyuracağını söyleyebiliriz. Ancak bazı kişiler tarafından Galaxy S5’in Şubat ayında düzenlenecek Mobile World Congress etkinliğinde duyurulacağı söyleniyor.

Galaxy S5’in kasa yapısı metal mi olacak?

Aslında bu söylenti hemen hemen her modelin çıkış tarihinden önce söyleniyor. Ancak Galaxy S5 hakkında Android Geeks‘te yapılan habere göre Samsung, Design 3.0 olarak adlandırılan yeni tasarım stratejisi üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışmaların sonrasında ise daha önceki modellerde plastik olan kasa yapısının Galaxy S5’te alüminyum olacağı söyleniyor.

Yepyeni bir tasarım?

Galaxy S5 için çıkan dedikodulardan biri ise tasarımı ile alakalı. Patent Bolt tarafından yaklaşık olarak 3 ay önce paylaşılan aşağıdaki görüntü, Samsung’un yeni tasarım planları içinde olduğunu gösteriyor. Ancak bu tasarımın Galaxy S5 için mi yoksa başka bir model için mi planlandığı henüz belli değil. Zira bu tasarımın patent başvurusu ilk olarak 2011 yılında yapılmış. (Eylül 2011 – Kore, Şubat 2012 – ABD)

samsung tasarim patent
samsung tasarim patent

64-bitlik işlemci

64 bit işlemci ile birlikte gelen iPhone 5S’in duyurulmasının ardından Samsung Mobile başkanı JK Shin, The Korea Times‘a verdiği bilgide yeni çıkartacakları akıllı telefonların 64-bit işlemciye sahip olacağını belirtmişti. Buna göre Galaxy S5’te büyük ihtimalle 64-bitlik işlemci olacak. Galaxy S5’in 14nm’lik çip ve 64-bit desteği olan sekiz çekirdekli Exynos 6 işlemci ile geleceği de söylentiler arasında.

Galaxy S5’e göz tarama teknolojisi mi gelecek?

iPhone 5S’in en çok konuşulan özelliklerinden biri ise parmak izi sistemiydi. Samsung’un ise yeni bir göz tarama teknolojisi ile Apple’a karşılık vereceği söyleniyor. AndroidSaS‘ın yaptığı habere göre, Samsung göz tarama teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve bir sonraki modeli Galaxy S5’te ise bu güvenlik sistemini uygulamış olacak. Eğer söylentiler doğrulanırsa Galaxy S5 ile gelecek olan yeni göz tarama sistemi ile kullanıcılar, mobil dünyada güvenliğini arttırmış olacak. Galaxy S5’e parmak izi teknolojisinin gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil. Ancak Galaxy S5’e göz tarama teknolojisi gelirse zaten parmakizi teknolojisine de gerek kalmayacak.

goz tarama teknolojisi
goz tarama teknolojisi

Galaxy S5’e Tizen desteği gelebilir

Samsung’un üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ve yapılan testlerde oldukça başarılı sonuçlar veren Tizen işletim sistemi, Galaxy S5 ile birlikte gelebilir. International Business Times’ın haberine göre Galaxy S5 Android ve Tizen işletim sistemi olmak üzere iki farklı modele sahip olacağı söyleniyor. Ancak bu söylentinin gerçekleşmesinin şu an için imkansız olduğunu söyleyenler de hayli fazla.

16 megapiksel kamera

ET News‘in haberine göre Galaxy S5, Samsung’un resmi blogunda duyurduğu CMOS (Bütünleyici metal oksit yarıiletken) görüntü sensörü ile 16 megapiksellik kameraya sahip olacak. Haberde aynı zamanda Sony’nin de bu yeni sensör teknolojisi için Samsung’a rakip olduğu belirtildi.

CMOS goruntu sensoru
CMOS goruntu sensoru

Suya ve toza dayanıklı olacak

İlk olarak Sony Xperia Z ile gelen suya ve toza dayanıklı olma özelliğini Samsung ilk olarak Galaxy S4 Active modeli ile duyurmuştu. Galaxy S5’in de aynı standartlarda suya ve toza dayanıklı olacağı söylentiler arasında.

Galaxy S5 hakkında yapılan tahminlerin ve söylentilerin ne kadar doğru olacağını ilerleyen günlerde hep birlikte görmüş olacağız.

> Digital Trends

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler