AnasayfaBilimFlorida Üniversitesinden X-ray teknolojisinde devrim

Florida Üniversitesinden X-ray teknolojisinde devrim

Florida Üniversitesi Biyokimya bölümünden Prof. Biwu Ma, çevre dostu bir sintilatör teknolojisi geliştirdi. Bu yeni sintilatör teknolojisi hem daha ucuz üretim hem de daha zararsız kullanım sağlıyor. Bu yeni teknolojinin daha ileri adımlara da öncülük edebileceği düşünülüyor.

Sintilatörler, kısaca röntgen cihazları gibi aletlerin X-ray ışınları üretmesini sağlayan parça. Bu parça sayesinde X-ray ışınları gözle görülebilir ışığa dönüştürülerek günlük hayatta kullandığımız X-ray cihazlarının çalışmasını sağlıyor. Bu sintilatörlerin üretilmesinde kullanılan malzemeler elde etmesi zor veya pahalı malzemeler olabiliyor. Kurşun gibi bazı maddelerin kullanılması ise daha zararlı hale gelmesine neden olabiliyor.

Görsel: Biwu Ma / Florida State University

Biwu Ma’nın yeni araştırması sonucunda manganez halojenür kullanılarak içinde ağır metal barındırmayan sintilatörlerin üretilmesi mümkün hale gelmiş oldu. Bileşimin farklı alanlarda da kullanılabilme potansiyeli ileride başka gelişmelerin önünü açıyor.

Biwu Ma’nın ifadesine göre, daha önce farklı malzemelerden sintilatör üretme denemeleri olmasına rağmen düşük fiyat ve yüksek performansı bir araya getiren başka bir araştırma olmadı. Ma bu teknolojinin ilginç inceleme fırsatları oluşturacağını düşündüğünü de belirtiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler