AnasayfaSosyal MedyaFacebook, Twitter, YouTube ve Microsoft'tan Terörist İçeriklere Karşı İşbirliği

Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft’tan Terörist İçeriklere Karşı İşbirliği

Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft, terörle ilişkilendirilen ve insanları teröre teşvik eden içerikler için ortak bir veritabanı oluşturma kararı aldı.

Dünya devleri dijital platformlarda teröre karşı birlik oluyor. Facebook, Twitter, YouTube (Google) ve Microsoft, terörle ilişkilendirilen ve insanları teröre teşvik eden fotoğraflar, videolar ve diğer içerikleri saptamak amacıyla ortak bir veritabanı oluşturma konusunda işbirliği sağlamış durumda.

Yapılan ortak açıklamada terörizmi teşvik eden hiçbir içeriğin kendi servislerinde barınamayacağını vurgulayan şirketler, bu tür içeriklerin platformlarda yer alması durumunda uyarı mekanizmasının devreye gireceğini ve hemen önlem alabileceklerini belirtti.

Terör ile ilişkilendirilen içeriklerin otomatik olarak kaldırılmayacağı, bunun yerine her şirketin ilgili içeriği kendi kullanım şartlarını ihlal edip etmeyeceğini inceleyeceği de belirtiliyor. Yani şirketlerin ilgili içerikleri incelemesinin ardından kullanım şartlarına uymayan bir durum söz konusu olduğunda, içerikler için bu noktadan sonra harekete geçilecek.

Özellikle sosyal ağlarda terörist içeriklerin hacmini genişletmesi, daha önce Avrupa Birliği’ni de harekete geçirmiş ve sosyal medya ve teknoloji şirketlerine bu konuda baskı yapılmıştı. Bu baskılar ise sonuç vermiş ve şirketler nefret söylemi ve terör propagandası yapan içeriklerin 24 saat içerisinde sileceği sözünü vermişti. Hatta IŞİD bağlantılı içerikleri silme konusunda yavaş davrandığı için Twitter’a dava bile açılmıştı. Dolayısıyla Facebook, Google, Twitter ve Microsoft gibi dev şirketlerin bu konuda bir araya gelerek ortak bir veritabanı oluşturması, terör ile ilişkilendirilen içeriklerin çok daha hızlı tespit edilmesini ve buna karşı çok daha hızlı bir şekilde önlem alınmasını sağlayabilir.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler