AnasayfaHaberlerFacebook "Trending" Özelliğini Resmi Olarak Duyurdu

Facebook “Trending” Özelliğini Resmi Olarak Duyurdu

Bir süre önce testleri yapılan ve Twitter’dakine benzeyen Facebook “Trending” sekmesi resmiyet kazandı.

Daha önce Facebook’un Trend özelliğine hazırlandığımızı duyurmuştuk. Şimdi ise Facebook tarafından yapılan açıklama ile özellik resmiyet kazanmış oldu. Daha önce de testlerini yapan ancak bu konuda herhangi bir açıklama yapmayan Faceboook nihayet konu ile ilgili resmi bir açıklama yaparak özelliği aktif ettiğini duyurdu.

Twitter‘ın hashtag sistemi ile yönettiği trend özelliği ile Twitter üzerinde en çok konuşulan olaylar takip edilebiliyordu. Şimdi ise Facebook yeni “Trending” sekmesi ile Twitter ile aynı özelliğe sahip olmuş olacak. Haber Kaynağı’nda yer alacak olan yeni Trending sekmesi ile kullanıcılar artık Facebook’ta en çok konuşulan olayları tek bir sekme altında görebilecek.

Twitter’daki özellikleri kendi platformuna uygulamayı alışkanlık haline getiren Facebook son olarak Trending özelliği ile de Twitter’dan bir özellik daha almış oldu. Kullanıcıların popüler konuları bulabileceği Trend özelliği ise kullanıcının haber akışı sayfasının sağ üst tarafında yer alacak.

Facebook Trending
Facebook Trending

Facebook’un Trending özelliğinin Twitter’dakinden farkı ise trend olan konu ile alakalı ekstradan açıklama ekleyecek olması. Yani popüler olan konulardan birine tıklandığında konu ile alakalı kısa bir açıklama ekrana gelecek ve konu ile alakalı paylaşımlar da altında listelenecek.

Facebook Trending Sayfası
Facebook Trending Sayfası

Şimdilik ABD, İngiltere, Kanada, Hindistan ve Avustralya’da aktif olan özellik için Facebook, bu ülkelerde testlerini tamamladıktan sonra diğer ülkeler için bu özelliği aktif edecek. Ayrıca şu anda sadece masaüstünde kullanılabilen Trending özelliğinin mobilde ne zaman aktif edileceği ise henüz bilinmiyor, ancak bunun üzerinde çalışmalar  devam ediyor.

Twitter ile özdeşleşen bu özelliğin Facebook kullanıcıları tarafından benimsenip benimsenmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler