Anasayfaİnternet500 Milyondan Fazla Yahoo Kullanıcısının Bilgileri Ele Geçirildi!

500 Milyondan Fazla Yahoo Kullanıcısının Bilgileri Ele Geçirildi!

Şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayın!

500 milyondan fazla Yahoo kullanıcısının bilgileri ele geçirildi! Şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayın!

Geçtiğimiz Ağustos ayında 2014 yılına ait 200 milyon Yahoo kullanıcısına ait bilgilerin ele geçirildiğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Şimdi ise bu iddialar Yahoo tarafından doğrulandı. Ancak etkilenen hesapların sayısı tahmin edilenden çok daha fazla: en az 500 milyon!

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yahoo, 2014 yılında uğradıkları hack saldırısında bilgileri açığa çıkartılan Yahoo kullanıcı sayısının en az 500 milyon olduğunu açıkladı.

Yahoo kullanıcılarına ait ele geçirilen bilgiler arasında; isimler, e-posta adresleri, telefon numaraları, doğum tarihleri, şifreler (bir kısmı) ve güvenlik soru/cevaplarının olduğu belirtildi. Şifrelerin bir kısmının da ele geçirilmediğine dikkat çeken Yahoo, kullanıcılara ait ödeme kartlarının verileri ve banka hesap bilgilerinin de güvende olduğunu belirtti. Ancak 2014 yılından beri şifrelerinde değişiklik yapmayan Yahoo kullanıcılarının acilen şifrelerini değiştirmesi gerektiğini de vurguladı.

Şifreleri Düzenli Olarak Değiştirmek Doğru Mu?

“Saldırı devlet destekli”

Yahoo ayrıca yapılan bu hack saldırısının devlet-destekli bir hacker tarafından yapıldığına inandıklarını belirtiyor. Saldırının devlet-destekli biri tarafından gerçekleştirilmiş olmasına dair Yahoo’nun elinde henüz net bir kanıt olmadığını, ancak konuyla hukuksal çalışmalara başlandığını da belirtmek gerekiyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Yahoo’nun 4.83 milyar dolar karşılığında Verizon’a satılması ve satış işlemleri henüz devam ederken böyle bir saldırının yaşanması da dikkat çeken bir diğer detay olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki 500 milyondan fazla kullanıcısının bilgileri açığa çıkan Yahoo, önümüzdeki süreçte Verizon’un başını biraz ağrıtacak gibi görünüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler