Anasayfaİnfografikler2015 Yılında Web Tasarım Trendleri Neler Olacak?

2015 Yılında Web Tasarım Trendleri Neler Olacak?

2015 yılında önemini koruyacak web tasarım trendlerine ve öngörülen diğer yeni trendlere bir göz atın.

Dijital tasarım trendleri sürekli değişiyor, gelişiyor ve kendini yenilemeye devam ediyor. 2014 yılı da bu değişim sürecinden haklı payını alarak, tasarım alanında önemli gelişmelere şahit oldu. Fotoğraf boyutlarının büyümesi, daha sade tipografi kullanımı, flat dizayn (düz tasarım) sadeliğinin ön plana çıkması ve minimal yaklaşımın popüler olması bu gelişmelerden sadece birkaçı. 2015 yılında trend olmaya devam edecek olan ya da hayatımıza girmesi beklenen yepyeni tasarım ilkelerini, Coastal Creative tarafından hazırlanan bir infografik ile derleyerek inceleyelim.

Hem online hem de offline platformlarda tasarım kalitesi, içeriği ön plana çıkarıyor. İşte 2015 yılında devam edecek olan ve öngörülen yeni tasarım trendleri.

2015 Yılında Devam Edecek Web Tasarım Trendleri

1. Büyük ve Kaliteli Görseller: 2014 yılında büyük, yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğrafların kullanımı epey arttı. Özellikle ücretsiz görsel kütüphanesi niteliğindeki sitelerin etkisiyle, fotoğraflar da birbirinin aynısı olmaktan kurtuldu ve daha özgün görseller ön plana çıktı. 2015 yılında da görsel kullanım boyutları daha büyük ve daha kaliteli olmaya devam edecek.

2015 web tasarım trendleri
2015 web tasarım trendleri

2. Flat Design (Düz Tasarım) : 2013 yılının sonlarına doğru kullanımı yaygınlaşmaya başlayan flat tasarımlar, 2014 yılının öne çıkan tasarım trendi oldu. Microsoft ve Apple’ın öncüğülüyle yayılan flat tasarımlar, birçok platformda kendine yer buldu. Bunlardan biri de mobil cihazlara özgü materyal tasarım stili. Somut dünya algısı oluşturmayı amaçlayan, animasyonlu geçişlerle dokunulabilir materyal fikrine dayanan ve mobil aygıtlar için  kullanılan stilin en iyi örneği ise, Google’ın Material Design konseptidir.

2015 web tasarım trendleri - Material Design
2015 web tasarım trendleri – Material Design

3. Zengin İçerik Deneyimi: Web tasarımın sunduğu olanakları en iyi kullanan büyük medya oyuncuları, en uzun makaleleri dahi okunabilir hale getirebiliyor. New York Times’ın 2012 yılında başlattığı Snow Fall projesi ile daha da öne çıkan zengin içerik üretiminde kilit nokta; hikaye anlatım dili oldu. Hikayeleştirilmiş uzun metinler, zaman zaman dolaylı bir dil ile kullanılsa da, doğrudan bir etkiye sahip. Bu şekilde hazırlanan bir içerik de, duygusal – görsel bir deneyim oluşturuyor ve hikaye anlatımıyla da daha samimi hale geliyor. Hikaye anlatımı şeklinde hazırlanan uzun makale ve içerikler, 2015 yılında da bir tasarım trendi olmaya devam edecek.

2015 web tasarım trendleri - Snow Fall
2015 web tasarım trendleri – Snow Fall

4. Daha İyi Tipografi: Geçtiğimiz yıl tasarımda ön plana çıkan en önemli özelliklerden biri de tipografiydi. Flat tasarımlara uygun olarak hazırlanan metinler; düz renkler, büyük boyut, sade ve keskin tasarım ile hazırlanan net fontlarla verildi. Son yıllarda bir çok marka da logolarını düz tasarımlarla güncellediler. Tasarımın daha iyi tipografiyle buluştuğu metinlerde, görsel hiyerarşi özel fontlar ve güçlü ifadelerle birleştirildi.

2015 web tasarım trendleri - Tipografi
2015 web tasarım trendleri – Tipografi

2015 Yılında Öngörülen Yeni Tasarım Trendleri

1. Büyülü Gerçekçilik: Tasarım dünyasında giderek daha fazla öneme sahip olan mockuplar, bir görseli hazırlamadan önce bitmiş halini gösteren bir önizleme özelliğidir. Magic Leap adlı girişim, nesne ve bilgi ile etkileşimimizi  tamamen değiştirecek gibi görünüyor. Sinematik gerçekliği hayatımıza getirmeye hazırlanan şirket, sihri dünyaya getirmeyi vaad ediyor. Magic Leap, sunduğu bu büyülü gerçeklik teknolojisini ise mockuplar ile kullanıcılara yansıtıyor. 2015 yılında Magic Leap’in kullandığı şekilde mockupların artması ve hayatımızda büyülü gerçeklik çağının başlayarak, benzeri tasarımların daha fazla karşımıza çıkması öngörülüyor.

2015 web tasarım trendleri - Büyülü Gerçekçilik
2015 web tasarım trendleri – Büyülü Gerçekçilik

2. El Çizimi İllustrasyonlar: Yıllar geçtikçe kullanıcılar daha fazla illustrasyon ile karşılaşır oldu. Daha büyük görseller, güçlü yazı karakterleri, yumuşak renklerin artan kullanımı ile birlikte, tasarımları daha da güçlendirecek bir diğer unsur da el çizimi illustrasyonlardır. 2015 yılında daha fazla kendine özgü illustrasyon tasarımlarını görmemiz mümkün.

[vc_button title=”Gizli Anlamları Olan 20 Popüler Logo” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/gizli-anlamlari-olan-20-populer-logo”]

3. Arkaplan Videoları: 2014 yılında yüksek kaliteli ve büyük görsellerle epey karşılaştık. Geniş bant yayın hızının artmasıyla, 2015 yılında daha fazla sitenin daha geniş arkaplan görseli kullandığını görebiliriz. Bu görsellerde öne çıkan tasarım stillerinden biri de arkaplan videoları. Özellikle markaların ruhunu yansıtan bu yeni tasarım trendi, oluşturduğu keyifli görsellikle epey popüler olacak gibi görünüyor.

4. Sinemagraflar: 2015 yılının belki de en büyük tasarım trendlerinden biri sinemagraflar olacak. Her ne kadar hikaye anlatımında yıllardır kullanılır olsa da, özellikle bu yıl epey popüler olacağı öngörülüyor. Zengin içerik deneyimi ile uyumlu hale gelecek olan sinemagraflar, GIF’lerin çok daha şık bir versiyonu olarak dizayn edilip, yeni trendler arasında yerini alacağa benziyor.

2015 web tasarım trendleri - Sinemagraf
2015 web tasarım trendleri – Sinemagraf

Tüm bunların dışında bütün ekranlara duyarlı (responsive) tasarımlar, bir web sitesinin yüklenme süresini azaltan ve daha dinamik bir deneyim sunan tıklama yerine aşağı kaydırma yöntemi, mail bilgilendirme öneri kutucukları, bir web sitesine giren kullanıcıya daha önceden yaptığı aramalara dayanarak ve çerezleri kullanarak sunulan kişiselleştirme de önemini koruyacak. 2004 yılından bu yana tüm web tasarım trendlerinin gelişimini de merak ederseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiği de aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Büyütmek için üzerine tıklayın.

2015 web tasarım trendleri (infografik: Coastal Creative)
2015 web tasarım trendleri (infografik: Coastal Creative)

Yazan: Dilek Erdensoy

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler