AnasayfaTeknolojiGoogle'dan Görsel Tanımlama Teknolojisine Yeni Bir Boyut

Google’dan Görsel Tanımlama Teknolojisine Yeni Bir Boyut

Google, görsellere otomatik olarak açıklama ekleyerek onları doğal bir dille tanımlayabilmesini sağlayacak yeni teknolojisini duyurdu.

İnternet devi Google, görsel tanımlama teknolojisini farklı bir boyuta taşıyor. Daha önce de görselleri otomatik olarak tanımlamayla ilgili birçok çalışmaya imza atan ve halen bu konuda çalışmalarını sürdüren Google, artık görselleri otomatik olarak eklediği açıklamalarla tanımlamayı sağlayacak.

Resmi blog üzerinden yapılan açıklamaya göre Google, geliştirdiği yeni otomatik görsel açıklama (etiket, altyazı) teknolojisi ile görsellerin içeriklerini tanımlayarak, buna uygun bir şekilde ve doğal bir dil kullanarak bu görsellere otomatik olarak açıklama ekleyebilecek.

Google otomatik açıklama ekleme testleri
Google otomatik açıklama ekleme testleri

Google’ın daha önce buna benzer bir çalışması bulunsa da, son geliştirdiği sistem bu teknolojiyi bir adım daha öne çıkartacak gibi görünüyor. Zira bu son çalışmanın diğerlerinden farkı görsellerin içeriğini tamamen çevirmesi olacak. Yani sistem görseli tamamen tarayacak ve görselden elde ettiği bütün verileri analiz ederek otomatik olarak buna uygun bir açıklama (etiket, altyazı) ekleyecek.

Google görsel tanımlama teknolojisi
Google görsel tanımlama teknolojisi

Şu anda bu proje ile ilgili henüz yolun başında olunsa da, yapılan testler ve diğer çalışmalar, bu projenin yapay zeka teknolojisinde önemli bir yere sahip olacağını gösteriyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler