AnasayfaSosyal MedyaFacebook Mobil Haber Kaynağı'nda Yeni Bir Kategori Sistemini Test Ediyor

Facebook Mobil Haber Kaynağı’nda Yeni Bir Kategori Sistemini Test Ediyor

Facebook bu sefer Android uygulaması üzerinde rastladığımız bir başka yenilikle daha karşımıza çıkıyor. Mobildeki Haber Kaynağı’nda önemli bir yeniliğe giden Facebook, artık paylaşımları kategorize ederek kullanıcıların bu kategoriler üzerinden içerikleri görmesini sağlayacak.

Daha önce Haber Kaynağı ile ilgili kullanıcıların akış sayfasını kişiselleştirebilecekleri birçok yeniliği kullanıma sunan Facebook, bu sefer de mobil uygulaması üzerinden kullanıcıların Haber Kaynağı’na düşen paylaşımları Spor, Teknoloji, İlişkiler, Eğitim vs gibi kategoriler üzerinden gösterilmesini sağlayacak.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere ekranın alt kısmında Haber Kaynağı’nın yanı sıra çeşitli kategoriler de bulunuyor. Bilim ve Teknoloji, Dünya Haberleri, Spor, Dizi ve Filmler vs gibi kategorilerin yer aldığı bu kısımda, örneğin Spor’a tıklandığında sadece Spor ile ilgili paylaşımlardan bir Haber Kaynağı oluşturuluyor. Kullanıcılar bu sayede Haber Kaynağı’nı istedikleri kategorilere göre kişiselleştirebiliyor ve istedikleri içerik türlerine anında ulaşmış oluyor.

Screenshot_20160330-024746

Facebook’un kişiselleştirilebilir Haber Kaynağı kategorileri arasında ise şimdilik şunlar yer alıyor: Bilim & Teknoloji, Spor, Dünya Haberleri, Dizi & Filmler, Aileler, İlişkiler, Fotoğrafçılık, İş & Para, Sanat & Kültür, Düşünceler, Kutlamalar, Selfie’ler, Eğitim, Ev & Bahçe, Hayvanlar, Maneviyat, Oyunlar, Stil, Seyahat, Müzik, Politika, Sağlık & Fitness, Besin, Arkadaşlık.

Ayrıca ekranın alt kısmında çıkan bu kategoriler, ayarlar sayfasından da düzenlenebiliyor. Yani kullanıcılar istedikleri kategorileri seçebiliyor, istemediklerini ise kaldırabiliyor. Ek olarak bu kategorilerin sıralaması da yine aynı ayarlar sayfası üzerinden değiştirilebiliyor (Bunun için kategorilerin üzerine basılı tutup sürükleme işlemi yapmanız yeterli).

Screenshot_20160330-024831.png

Paylaşılan gönderilerin çeşitli alanlara göre kategorize edilmesiyle birlikte, Haber Kaynağı’nda gösterilen içeriklerin üzerinde de bu kategorilere yer veriliyor. Örneğin bilim ile ilgili bir gönderinin üzerinde Science & Tech ibaresine yer veriliyor.

Henüz tüm gönderilerde performanslı olarak çalışmasa da özellikle Facebook’un paylaşım standartlarına uyan web sitelerinin bağlantılarını içeren paylaşımlar bu şekilde etiketleniyor diyebiliriz.

Facebook’un bu yeni özelliğinin henüz test aşamasında olduğunu da belirtmekte fayda var. (v71.0.0.5.73)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler