AnasayfaHaberlerFacebook, Gençlerin İnternet Güvenliği İçin Bir Rehber Yayınladı

Facebook, Gençlerin İnternet Güvenliği İçin Bir Rehber Yayınladı

Facebook, eğitmenler ve anne babaların çocukların internetteki güvenliğini sağlayabilmeleri ve onlara yön verebilmeleri için bir rehber hazırladı.

Günümüzde, dijital dünya gözlerini açarak doğan bebeklerin ve bu dünyanın içinde büyüyen gençlerin teknoloji konusunda ne kadar şanslı olduklarını söyleriz. Ancak teknolojinin getirdiği avantajların yanında, sanal alemde yaşanan talihsiz olayları da görmezden gelemeyiz. Gençlerin dijital dünyaya olan dengesiz bağımlılığı, sorunları da beraberinde getiriyor. Bu durumda anne babalara ve eğitimcilere çok büyük iş düşüyor.

Facebook, gençlerin sanal alemde güvenliğini sağlamak ve nasıl kullanılması gerektiği anlatmak konusunda anne babalar ve eğitmenler için PDF olarak bir rehber hazırladı.

Yazdıkları blog yazısında Facebook’un Güvenlik Ekibi, “Bugünün gençleri dijital bir dünyada gözlerini açmış durumda. Bağlanıyorlar, paylaşıyorlar ve teknolojideki gelişmeleri takip ediyorlar. Bu da gençlerin; okullarında ve çevrelerinde, hayatlarını zenginleştirdikleri etkileşim ve bilgi dolu bir dünya yaratmış oluyor.” dedi.

Hazırlanan rehbere göre; gençlerin çoğu sosyal medyanın nasıl kullanılması gerektiği konusundaki bilince sahip. Dünya genelinde gençlerin %60‘ının Facebook hesapları gizli durumda ve %89‘u gizlilik ayarlarının kolay ve anlaşılabilir olduğunu söylüyor. Ayrıca bu gençlerin çoğu, online itibarlarının gerçek dünyaya da uygulanabileceğinin farkında.

[quote_center]”Gençlerin dijital dünyayı tamamıyla anlamaları gerekiyor, özellikle Facebook’u.”
Facebook Güvenlik Ekibi[/quote_center]

Hazırlanan rehberin başlıkları ise şunlar:

  • Sosyal medyanın temel prensipleri,
  • Facebook topluluk standartları,
  • Kötüye kullanım bildirimi nasıl yapılır,
  • Sanal tehditlere karşı müdahaleler ve önlemler,
  • Gizlilik ve kullanıcı bilgisi yönetimi,
  • Facebook grupları,
  • Sosyal medya yönergelerini geliştirmek,
  • Dijital vatandaşlık teşviği,
  • Dijital sağlık teşviği

Facebook’un bazı kuruluşların destekleriyle hazırlamış olduğu rehberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler