AnasayfaTeknolojiMyShake İle Akıllı Telefonunuzu Deprem Dedektörüne Dönüştürün

MyShake İle Akıllı Telefonunuzu Deprem Dedektörüne Dönüştürün

Daha önceden deprem uyarıları yapan çeşitli uygulamalar geliştirilmişti. Ancak Kaliforniya Üniversitesi (UC Berkeley) bu işi bir adım daha ileriye taşımış durumda. Okul tarafından geliştirilen MyShake isimli Android uygulaması, depremleri saptamayı sağlıyor.

Robotik Hamam Böcekleri İnsanları Kurtaracak

Akıllı telefonların hareket sensörünü kullanan MyShake uygulaması, sarsıntıları saptıyor ve kaydediyor. Daha sonra ise diğer kullanıcılardan aldığı verileri de birleştirerek ortaya bir sismik şema çıkartıyor. Yani tüm kullanıcılar -tabiri caizse- oluşturulan bu sismik ağın bir parçası haline geliyor. Kullanıcının yapması gereken tek şey ise uygulamayı indirip aktif hale getirmek. Gerisi otomatik olarak gerçekleşiyor ve bu kullanıcı da ortak veri havuzuna katkıda bulunmuş oluyor.

MyShake deprem uygulamasi

MyShake uygulamasının geniş çaplı ve etkili bir şekilde kullanılmasının ardından sarsıntı öncesi uyarılarda bulunması ve güvenli bölgelere geçiş yapmak için bir geri sayım başlatması da bekleniyor. Ancak ortak bir veri havuzu oluşturulacağı için uygulamayı ne kadar fazla kullanıcı kullanırsa o kadar verimli çalışıyor. Bu sayede de depremler konusunda hayat kurtarıcı bir araç haline gelebiliyor.

MyShake Android Uygulaması

MyShake uygulamasının iOS sürümü üzerinde de çalışıldığını belirtmekte fayda var. Ancak bununla ilgili henüz net bir tarih verilmiş değil. Uygulamanın Android sürümünü aşağıdan indirebilirsiniz.

MyShake: Google Play

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler