AnasayfaSosyal MedyaFacebook Yeni Bir Kamera Uygulaması Üzerinde Çalışıyor

Facebook Yeni Bir Kamera Uygulaması Üzerinde Çalışıyor

Facebook orijinal paylaşım sayılarında ciddi sıkıntılar yaşıyor...

Geçtiğimiz yıllarda Facebook’un kendisinden bağımsız birçok ayrı uygulamayı piyasaya sürdüğüne şahit olduk. Bunlardan bir kısmı başarılı olurken; bir kısmı da kullanıcılar tarafından pek benimsenmedi. Ancak söylentilere göre Facebook, bu sefer yeni bir kamera uygulamasıyla daha karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook, kullanıcıların platforma daha fazla orijinal fotoğraf ve video yüklemelerini teşvik edecek yeni bir kamera uygulaması üzerinde çalışıyor. Facebook’un kamera uygulaması -aynı Snapchat’te olduğu gibi- doğrudan cihazın kamerasını açıyor ve birkaç basit adımda kullanıcıların fotoğraf veya video çekmesini sağlıyor. Çekilen fotoğrafların veya videoların ardından kullanıcıların ne gibi seçenekler ile karşılaşacağı ise henüz bilinmiyor.

Söylentilere göre yeni kamera uygulaması Facebook’un Londra’daki “Friend Sharing” ekibi tarafından geliştiriliyor. Ancak resmi olarak bir açıklama olmadığı gibi; ne zaman kullanıma sunulacağı da henüz belli değil.

Facebook neyin peşinde?

Cihazlardaki yerleşik kamera uygulamalarının yanı sıra, uygulama mağazalarında da birçok alternatifi olmasına rağmen Facebook neden kendinden  bağımsız bir kamera uygulaması geliştiriyor? Bu sorunun cevabı ise aslında son hazırlanan durum raporlarından birinde gizli.

The Information‘un raporuna göre, 2015’in ortalarında toplam paylaşım sayısında %5.5 düşüş yaşayan Facebook, orijinal paylaşımlarda ise %21‘lik bir düşüşe şahit olmuş durumda. Bu da Facebook kullanıcılarının önceki senelere göre artık orijinal paylaşım yapmadığı anlamına geliyor.

Bu durumu kullanıcıların Facebook’taki arkadaş sayısının artmasına bağlayan Facebook, kullanıcıların çevresi genişledikçe kendileriyle ilgili paylaştıkları orijinal paylaşımlarda düşüş yaşandığını belirtiyor.

Dolayısıyla bağımsız olarak geliştirilen bir kamera uygulamasının da bu bağlamda orijinal paylaşımları arttıracağı ve dolayısıyla Facebook’a fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Snapchat sevdası…

Facebook Snapchat

Sosyal medya devi bu orijinal paylaşım problemi ile mücadele ederken; Snapchat’in de sahip olduğu kullanıcı sayısını ve paylaşılan içeriklerin sayısını hızla arttırmaya devam ettiğini belirtmek gerekiyor. 100 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına sahip olan Snapchat’te, her saniye 9000 snap paylaşıldığı gibi; bu paylaşımların %65’ini de orijinal içerikler oluşturuyor. Bu da Facebook’un yapamadığı şeyi Snapchat’in başardığı anlamına geliyor.

Hatırlarsanız 2013 yılında Facebook, Snapchat’i 3 milyar dolara satın almak istemiş; ancak teklifi reddedilmişti. Bunun üzerine ise Facebook, Snapchat-benzeri Slingshot uygulamasını geliştirip kullanıma sunmuş; ancak uygulama hüsranla sonuçlanmıştı. Öyle ki Google Play ve App Store mağazalarından da kaldırılmıştı.

Facebook’un Snapchat hasreti Slingshot ile de sınırlı değildi. Zira Slingshot öncesinde de yine Snapchat’e benzeyen yapısıyla dikkat çeken Facebook Poke kullanıma sunulmuş, ancak onun da sonu hüsran olmuştu.

Facebook’un an itibariyle üzerinde çalıştığı ve yine Snapchat’e benzediği belirtilen yeni kamera uygulaması, diğerler uygulamalar ile aynı kaderi paylaşır mı bilinmez; ancak Facebook’un uzun süredir devam eden bu Snapchat hevesi hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler