AnasayfaSosyal MedyaBTK Sosyal Medya Kullanıcılarını Uyardı!

BTK Sosyal Medya Kullanıcılarını Uyardı!

Atatürk Havalimanı’nda yaşanan canlı bomba saldırısının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan sosyal medya uyarısı geldi.

28 Haziran 2016 akşam saatleri itibariyle İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nda canlı bomba saldırısı yapılmış ve saldırının ardından 40’ın üzerinde vatandaşın yaşamını yitirdiği, 240’ın üzerinde ise yaralı olduğu bilgisi verilmişti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise bu üzücü terör saldırısının ardından sosyal medyada yapılan paylaşımlar üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ilişkin sosyal medya platformlarında paylaşılan görüntülerin ele alındığı basın açıklamasında konuyla ilgili olarak mahkeme kararı ile yayın yasağı getirildiğini hatırlatan BTK, bu görüntülerin yapılan saldırıya hizmet ettiğini de vurguladı.

BTK Logo Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunduğunu söyleyen BTK, söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacağını da vurguladı.

Türkiye’de Gerçekleşen Canlı Bomba Saldırılarının Haritası

BTK tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

Konu:Terör Saldırısına İlişkin Paylaşımlar

BASIN AÇIKLAMASI

28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TERÖRÜ LANETLİYORUZ!

KAYNAKBTK (PDF)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler