AnasayfaTeknolojiEfsanenin Geri Dönüşü: 128 GB'lik Disket

Efsanenin Geri Dönüşü: 128 GB’lik Disket

Bir zamanların vazgeçilmez depolama aracı olan disketler (Floppy disk), yerini sırasıyla CD, DVD, Flash bellek vs. gibi depolama araçlarına bıraksa da, ortalama 1.44 MB’lik kapasiteleri ile bir efsane olarak tarihteki yerini almış durumda. Ancak tamamen mazide kaldığını söylemek biraz yanlış olur diyebiliriz.

Dr. Moddnstine isimli bir YouTube kullanıcısı, bildiğimiz standart disketleri adeta yüksek kapasiteli bir depolama birimine dönüştürüyor. Disketin okunduğu bölmeye ekstra hafıza kartı takan bu kişi, 128 GB’lik bir disket oluşturuyor. Bu da disketlerin hala günümüz şartlarına nasıl ayak uydurabileceğini bizlere gösteriyor.

floppy-disk-128-gb

5.25 inç boyutundaki bir diskete hafıza kartının tam olarak uyduğunu ve çiplerin okuyucuya tam oturduğunu söyleyen Dr. Moddnstine, yüksek kapasiteli disketin hazırlanma aşamalarını kısaca şöyle açıklıyor: Önce 5.25 inç boyutunda standart bir disket alınıyor. Daha sonra disketin metal kısmı (açılan bölmesi) içine büyük hafıza kartı yerleştiriliyor (çip kısmı arka kısma bakacak şekilde). Son olarak disket normal bir şekilde disket sürücüye takılıyor.

Her ne kadar daha kullanışsız bir yapıya bürünse de, yani bir hafıza kartını doğrudan bilgisayara takmak yerine diskete takıp sürücüye yerleştirerek kullanmak daha zor olsa da, bilgisayar tarihinde önemli bir yere sahip olan disketlerin bu şekilde kullanıldığını görmenin de ilginç ve bir o kadar heyecan verici olduğunu söylemek mümkün.

AYRICA BKZ: F Klavye Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Önemli Bilgi

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler