AnasayfaSosyal MedyaGoogle Ürünlerinde Artık Google+ Zorunluluğu Kalkıyor

Google Ürünlerinde Artık Google+ Zorunluluğu Kalkıyor

Google, tüm ürünlerinde tek bir kimlik olarak uyguladığı Google+ profili zorunluluğunu kaldıracağını duyurdu.

Google, birçok kullanıcısının şikayetlerini sonunda dikkate aldı ve Google ürünlerindeki Google+ profili zorunluluğunu kaldıracağını resmi sitesi üzerinden duyurdu. Buna göre artık Google ürünlerinde Google+ yerine standart Google hesapları kullanılacak.

Google’ın Streams, Photos ve Sharing birimlerinden sorumlu başkan yardımcısı Bradley Horowitz, yazılı olarak yaptığı açıklamada, tüm Google ürünlerini tek bir hesap üzerinden kullanmanın kullanıcılar tarafından sevildiğini; ancak kullanıcıların bir kimlik olarak Google+ profilinin bu ürünlerde kullanılmasını gereksiz bulduklarını dile getirdi. Tüm bu geri bildirimleri dikkate aldıklarını ifade eden Horowitz, bu entegrasyonu kaldıracaklarını belirtti.

İlk olarak YouTube‘da uygulanacak olan değişiklikler önümüzdeki aylarda diğer Google ürünlerinde de uygulanmış olacak. Kullanıcılar ise bundan böyle içerik paylaşımı, kişiler ile iletişim, YouTube kanalı oluşturma gibi işlemlerde Google+ profillerini değil; standart Google hesaplarını kullanmış olacaklar.

Daha önceden Google ürünlerini kullanmak için Google+ profili oluşturmak zorunda kalanlar için de hem yönetim hem de hesabı silme işlemleri için kolaylıklar sağlanacağını belirten Horowitz, bu sayede Google+ ile diğer Google ürünleri arasında kullanıcılara sunulan seçeneklerin arttırılmış olacağını vurguladı.

YouTube yorumları ne olacak?

Google+ zorunluluğun kaldırılması özellikle YouTube ile ilgili bazı soruları da beraberinde getiriyor. Zira 2013’ün Kasım ayından itibaren Google+ ile YouTube yorumları birbirine entegre edilmişti. Bu da kullanıcıların YouTube üzerinden yaptığı yorumların Google+ sayfasında gözükmesi anlamına geliyordu. Bununla ilgili bir açıklama da YouTube ekibinden gelmiş durumda.

Yapılan açıklamaya göre YouTube’un yorum sistemi ve diğer alanlarında uygulanacak olan değişiklikler şöyle:

  • YouTube’da video yüklemek, yorum yazmak veya yeni bir kanal oluşturmak için artık Google+ gerekliliği olmayacak,
  • YouTube’a yapılan yorumlar artık sadece YouTube’da kalacak, yani ilgili yorum aynı zamanda kişinin Google+ sayfasında gözükmeyecek,
  • Spam yorumların görünürlüğünü azaltan yeni bir yorum oylama sistemi uygulanacak,
  • YouTube’a gelen yeni yorum yönetimi özellikleri kanal sahipleri tarafından sevildiği için bu özellikler olduğu gibi kalacak.

İlk olarak YouTube’dan kaldırılacak olan Google+ zorunluluğu, önümüzdeki aylarda diğer Google ürünlerinde de uygulanmaya başlayacak.

Google+ ne olacak?

Horowitz’e göre Google+’ın bir yere gittiği yok. Aksine, şirketin belirlediği bir plan doğrultusunda “daha odaklanılmış bir Google+” stratejisi izlenecek. Buna ek olarak platforma yeni sosyal özellikler eklenecek ve sosyallik içermeyen kısımlar da platformdan kaldırılacak.

Geçtiğimiz Mayıs ayında paylaşımların gruplandırılmasını sağlayan Google+ Koleksiyonlar’ı; ardından tüm Google+ fotoğraf elementlerini aktadrığı yeni fotoğraf platformu Google Photos‘u duyurmuştu. Sırada ise, Hangouts ve diğer bazı ürünlerine konum paylaşımını entegre etmek var. Kısacası, Google+’ı zaman içerisinde sosyal paylaşımlara odaklı; yani daha amaca yönelik bir yapıya büründüreceğini söylemek mümkün.

Sonuç olarak, Google’ın birçok kişi tarafından dile getirilen ve kaldırılması istenilen bir uygulamadan vazgeçmesi oldukça sevindirici. Akıbeti meçhul olan Google+’ın gelecekte bizlere neler sunacağını ise önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler