AnasayfaSosyal MedyaFacebook'un Reklamlarda Uyguladığı %20 Kuralı Kaldırıldı Mı?

Facebook’un Reklamlarda Uyguladığı %20 Kuralı Kaldırıldı Mı?

Markalar, dijital pazarlamacılar ve Facebook reklamı veren diğer kişiler, reklam görsellerinde uygulanan %20 kuralına mutlaka denk gelmiştir. Bu kurala göre reklam görselinin sadece (maksimum) %20 oranına denk gelecek metin (yazı) eklenebilir; eğer reklam görselindeki metinler bu oranın üzerinde ise Facebook bu reklamları onaylamazdı. Ancak bu kuralın artık (kısmen de olsa) değiştiğini söylemek mümkün.

Facebook‘un kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek ve spam etkisi yaratmamak adına uyguladığı bu %20 kuralı, yenilenen reklam sözleşmesiyle birlikte daha makul seviyelere getirilmiş durumda.

Facebook Yüzde 20 Kuralı

Yenilenen reklam sözleşmesine göre, reklam görsellerinde %20’den fazla metin kullanılan reklamlar artık (farklı bir durum sebep olmadığı sürece) reddedilmeden onaylanacak. Ancak bu reklamlar metin oranlarına göre “erişim” konusunda bazı sınırlamalara tabi tutulacak. Örneğin; çok fazla metin kullanılan görsele sahip reklamlar, Facebook tarafından onaylansa dahi çok az kişiye ulaştırılacak. Yani %20 kuralı kaldırılmış olsa dahi erişim konusunda bazı sınırlandırmalar uygulanacak.

Facebook metin içeren reklam görsellerinin seviyelerini ve uygulayacağı sınırlandırmaları kısaca şöyle açıklıyor:

  • Metin oranı: Yok — Reklamdaki metin oranı ya yoktur, ya da çok azdır. (Önerilen)
  • Metin oranı: Düşük — Reklam erişiminde küçük bir sınırlandırma yapılır.
  • Metin oranı: Orta — Reklam erişimi önemli ölçüde sınırlandırılır.
  • Metin oranı: Yüksek — Reklam erişimi yok denecek kadar azdır.

Her ne kadar bu açıklamalara göre %20 kuralı kaldırılmış gibi gözükse de, erişim sınırlandırmaları söz konusu olacağı için metin oranını çok düşük düzeylerde tutmakta fayda var. Zira metin oranı yüksek olan reklam görselleri spam etkisi yaratabileceği gibi; reklam için ayrılan bütçenin de boşa gitmesine sebep olabilir.

Facebook Reklamları Yüzde 20 Kuralı

Facebook’a Nasıl Reklam Verilir? Ayrıntılarıyla Öğrenin

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler