AnasayfaHaberlerYerli Otomobilin İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı

Yerli Otomobilin İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, uzun süredir üzerinde çalışılan yerli otomobilin ilk prototiplerine ait görüntüleri kamuoyuyla paylaştı.

Uzun süredir geliştirme aşamasında olan Türkiye’nin yerli otomobiline ait ilk prototipler üretildi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise prototiplere ait kamuflajlı fotoğrafları kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamasında Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Işık, şimdilik sadece 3 adet prototip üretildiğini; 2016 yılında ise her türlü mevsim, iklim ve arazi şartlarında denenmek üzere 30-40 araç daha üretmeyi hedeflediklerini belirtti. 2019 yılının sonlarına doğru ise seri üretime geçmeyi planladıklarını söyledi.

Fikri Işık, AA Editör Masası’nda yaptığı açıklamanın ardından ilk prototiplere ait kamuflajlı görüntüleri de paylaştı:

Yerli otomobil prototipi 1 Yerli otomobil prototipi 2 Yerli otomobil prototipi 3

Yerli otomobil prototipi 4

Işık, 3 prototipin aynı anda görüldüğü fotoğrafla ilgili de şöyle konuştu:

“Şu anda üretilmiş 3 prototip var, 4. prototip de RW Crossover olarak üretiliyor. Şu anda onun üretimi de bitmek üzere. Bunların 3 tanesi farklı, biri hatchback, biri sedan, diğeri de sedan fakat birisi benzinli araç, birisi menzili uzatılmış elektrikli araç, birisi de sadece elektrikli araç. Biri menzili uzatılmış elektrikli crossover dediğimiz menzili uzatılmış ‘jip’ dediğimiz araç, o da şu anda üretiliyor. Dolayısıyla bütün bunlar şu anda yaptığımız programa göre yürüyor. Burada işbirliği yaptığımız kurumlar var, asıl bundan sonrası önemli. Bu teknoloji artık dünyada herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir teknoloji. Bundan sonrası AR-GE ve inovasyona daha çok dayanacak. Menzili uzatılmış elektrikli araç teknolojisini bu araçlara uygulayacağız. Bunları yaparken aracın konforuna, güvenliğine daha fazla odaklanacağız. İnşallah 2016’da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. 2020’den önce de inşallah 2019 sonuna kadar da Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz. Bu tam dünyada da otomobil sektöründe bir geçiş dönemine işaret ediyor. İnşallah bir aksilik olmazsa, Türkiye’nin bu noktada istikrar yönünden bir problemi olmazsa, bu projeyi biz programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız.”

KAYNAKAA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler