AnasayfaTeknolojiLytro'nun 755MP'lik Sinema Kamerası 40K Çözünürlük Sunuyor

Lytro’nun 755MP’lik Sinema Kamerası 40K Çözünürlük Sunuyor

Sinema sektöründe ağırlığı olan etkenlerden biri de şüphesiz bilgisayar grafikleridir. Ancak bilgisayar üzerinden düzenlenen bu videolar, bazı yenilik ihtiyaçlarını da doğuruyor. Zira konu sinema olduğunda 2D kameralar aracılığıyla çekilen videolar, genellikle bilgisayar aracılığı ile 3D hale getirilebiliyor. Ancak Lytro, bu sorunu ortadan kaldıracak yenilikçi bir ürün ile karşımıza çıkıyor.

Lytro’nun Illum isimli kamerası, aydınlık alan teknolojisini (light field technology) kullanarak fotoğraflarda seçici odaklama (selective focus), 3D fotoğrafçılık ve açı ayarlama gibi yöntemlere olanak sağlıyor.

Lytro-Cinema-kamera

755MP video kameraya sahip olan Lytro Cinema, 40K çözünürlüğünde 300 fps video kalitesi sunuyor. Bu çözünürlük ile tahmin edildiği gibi kameranın oluşturduğu dosya boyutu ise inanılmaz düzeylerde: Saniyede 400GB! Böylesine bir kameraya 1 saatlik video çekildiğinde ise dosya boyutu 1.44 milyon GB gibi uçuk sayılara ulaşıyor.

Lytro Cinema projesinin başındaki mühendislerden Brendan Bevensee, kameranın farklı perspektiflerden, farklı odak düzlemlerinden ve farklı aralıklardan görüntü yakalarken; aynı zamanda tüm ışık ve derinlik bilgilerini de depoladığını vurguluyor. Bu da film yapımı tamamlansa dahi açıları, odaklama düzeylerini vs değiştirebilme anlamına geliyor. Yani bir nevi yeşil perde ihtiyacı da ortadan kaldırılıyor.

Lytro-Cinema-Depth-Screen

Kamerayla birlikte bunun için bir yazılım paketi de hazırlayan Lytro, genel olarak donanım, yazılım ve depolama şeklinde bir satış planı düşünüyor.

Daha önce sinematik 360 derece sanal gerçeklik teknolojilerini film yapımcılarına sunan Lytro, Lytro Cinema ile de yeni aydınlık alan teknolojisi bu sefer geleneksel televizyon ve film yapımcılarıyla buluşturmayı amaçlıyor.

KAYNAKLytro

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler