AnasayfaSosyal MedyaKuzey Kutbu'ndaki Facebook Veri Merkezi'ne Yakından Bakın

Kuzey Kutbu’ndaki Facebook Veri Merkezi’ne Yakından Bakın

Facebook bölgenin avantajlarından faydalanıyor.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, İsveç’in kuzeydoğusunda buluna Luleå kentindeki Facebook Veri Merkezi’nin fotoğraflarını paylaştı.

Mark Zuckerberg, kutuplara oldukça yakın bir bölgede açtıkları Facebook veri merkezinin fotoğraflarını paylaştı. Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 110 kilometre güneyinde yer alan İsveç’in Luleå kentindeki Facebook Veri Merkezi, bulunduğu bölgenin avantajlarından faydalanıyor.

Bir veri merkezi için en uygun yerlerden biri olan Luleå bölgesinin, düşük sıcaklığa sahip olması ve yakın çevresinde nehirlerin bulunması gibi avantajları Facebook’un enerjiyi verimli bir şekilde kullanmasını sağlıyor.

Veri merkezini soğutan dev fanlar. Bu fanlar dışarıdaki doğal soğuk havayı veri merkezinin içerisine alarak sunucuları soğutmayı sağlıyor. Kış mevsiminde (hava -30 dereceye kadar düştüğünde) ise sistem tersine dönüyor.
Veri merkezini soğutan dev fanlar. Bu fanlar dışarıdaki doğal soğuk havayı veri merkezinin içerisine alarak sunucuları soğutmayı sağlıyor. Kış mevsiminde (hava -30 dereceye kadar düştüğünde) ise sistem tersine dönüyor.

6 futbol sahası büyüklüğündeki Facebook veri merkezi, devasa büyüklüğe sahip fanları da bünyesinde barındırıyor. Bu fanlar ise dışarıdaki doğal soğuk havayı veri merkezine transfer ederek koridorlardaki binlerce sunucuyu soğuk tutmayı sağlıyor. Bölgenin soğuk olması da bu bağlamda Facebook’un enerji tasarrufu sağlamasına olanak tanıyor.

Konuyla ilgili olarak Facebook’ta bir gönderi paylaşan Mark Zuckerberg ise, kutup bölgesindeki bu veri merkezine ait bazı fotoğrafları da paylaştı. Bunun Facebook için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Zuckerberg, zaman içerisinde sahip oldukları gelişmiş teknolojiye ait diğer fotoğrafları da paylaşacağını açıkladı.

Facebook’un Luleå kentindeki veri merkezine ait fotoğrafları aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler