AnasayfaBilimIce Bucket Challenge Kampanyası Amacına Ulaşmaya Başladı

Ice Bucket Challenge Kampanyası Amacına Ulaşmaya Başladı

Sosyal medyada bir akım haline dönüşen Ice Bucket Challenge kampanyası kapsamında, ALS hastalığına ilişkin önemli bir keşfe imza atıldı.

Amyotrofik lateral skleroz ya da motor nöron hastalığı olarak bilinen ve hastalarının ortalama 3 ile 5 yıl arasında yaşadığı ALS hastalığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan sosyal medya kampanyası Ice Bucket Challenge, tüm dünyada destek görmüş ve bir sosyal medya akımına dönüşmüştü. Kampanyanın ilk 30 gününde ise 100 milyon dolardan fazla para toplanmıştı. Yapılan bağışların bir bölümü ALS hastalığına ilişkin yürütülen araştırmalar için ayrılmıştı. Şimdi ise bu araştırmaların sonucunda önemli bir keşfe imza atıldı.

Project MinE isimli araştırma kapsamında bir gen tespit edildi ve böylece ALS hastalığına ilişkin bir tedavi yöntemi bulunmasına bir adım daha yaklaşıldı.

ALS Birliği İletişim ve Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Brian Frederick, bu keşfin oldukça heyecan verici olduğunu, araştırmada kampanyaya katılan herkesin katkısı olduğunu ve keşfedilen genin ALS’yi daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtti.

Sosyal medyada bir anda çığ gibi büyüyen ve ünlülerin de destek vermesiyle daha fazla duyurulan Ice Bucket Challenge kampanyası, ALS hastalığına ilişkin farkındalık yaratma konusunda oldukça başarılı olmuştu. Şimdi ise elde edilen bağışlar ile bu hastalığa ilişkin tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine devam ediliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler