AnasayfaTeknolojiGoogle'dan Görüntülü Arama Uygulaması: "Duo"

Google’dan Görüntülü Arama Uygulaması: “Duo”

Google, geliştirici konferansı Google I/O 2016 kapsamındaki yeniliklerini duyurmaya devam ediyor. İlk olarak yeni mesajlaşma uygulaması olan Allo’yu duyuran Google, hemen ardından yeni görüntülü arama uygulaması Duo‘yu da tanıttı.

> İLGİLİ İÇERİK: Google’dan Yeni Mesajlaşma Uygulaması: “Allo”

Sadelik ve hız konusundaki başarısının sıklıkla vurgulandığı Duo uygulaması, basit bir video arama (veya görüntülü görüşme) uygulaması gibi gözükse de, aslında onu başarılı kılan birçok detay bulunuyor.

Google Duo uygulamasının öne çıkan özelliklerinden biri, internet bağlantısı düşük olsa dahi görüntü kalitesinin yüksek olması olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar ayrıca Duo ile görüşme başlattıktan sonra (görüşme esnasında) mobil internet ile kablosuz internet arasında geçiş yapabiliyor. Geçiş sırasında ise uygulamada herhangi bir kesinti yaşanmıyor.

Google Duo
Görsel: The Verge

Uygulamanın sade arayüzünün yanı sıra, öne çıkan bir diğer özelliği ise çok hızlı çalışması. Öyle ki uygulamanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için, Google mühendislerinin WebRTC teknolojisini kullandığı belirtiliyor. Google Duo ile yapılan görüşmelerin uçtan uca şifrelendiğini de belirtmek gerekiyor (Allo ve WhatsApp’ta olduğu gibi).

Google Duo’nun belki de en ilginç (ve en güzel) özelliklerinden biri de Knock Knock özelliği. Bu özellik, kullanıcının cihazına görüntülü görüşme isteği geldiğinde, cevaplamasa dahi karşısındakinin görüntüsünü görebilmesini sağlıyor. Bu da bir nevi evlerde kullanılan görüntülü diyafon sistemini akıllara getiriyor.

Google Duo
Görsel: The Verge

Son olarak Duo’nun da Allo gibi sadece mobil cihazlarda kullanılabildiğini belirtmek gerekiyor. Bu yazın sonlarına doğru (muhtemelen Allo ile birlikte) kullanıma sunulacak olan Duo, hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilecek.

Google’ın Duo uygulaması için hazırladığı tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler