AnasayfaTeknolojiFutboldan Dijitale: Ronaldinho, Figo ve Saha'nın Girişimleri

Futboldan Dijitale: Ronaldinho, Figo ve Saha’nın Girişimleri

Futbol tarihinin efsaneleri arasında yer alan Ronaldinho, Luis Figo ve Louis Saha, yeni girişimleri ile dijital dünyaya adım adıyor.

Futbolcular, kısa süren kariyerlerinin ardından genellikle antrenörlük, gayrimenkul gibi alanlarda kendilerini gösterse de, içlerinden bazılarının farklı sektörlerde yatırım yaptığını görmek mümkün. Brezilyalı Ronaldinho, Portekizli Luis Figo ve Fransız Louis Saha ise günümüzün en popüler sektörü olan dijital sektörde yerini almış durumda.

Futbol tarihinin unutulmazları arasında yer alan Ronaldinho, Figo ve Saha, Portekiz’in başkenti Lisbon’da düzenlenen Web Summit etkinliğinde yeni girişimlerinden bahsetti.

Ronaldinho: Zoome TV

Zoome TV

Teknoloji dünyasının kendisi için yeni bir alan olduğunu ve her gün başka bir şey öğrendiğini söyleyen Brezilyalı Ronaldinho, Zoome TV‘nin kurucuları arasında yer alıyor. Zoome TV ise reality show ağırlıklı videoların yer aldığı bir video paylaşım platformu olarak tanımlanıyor.

Luis Figo: Dream Football

Dream Football

“Bizim kariyerimiz kısa. 35 yaşından sonra yeni bir hayata başlamak zorundasınız. Fakat hepimiz de futbol antrenörü olmak istemiyoruz.” şeklinde açıklama yapan Luis Figo, futbol ile videoyu birleştiren Dream Football projesinin sahibi. Yaklaşık 100,000 üyeye sahip olan Dream Football, futbolcuların kendi yeteneklerini videolar ile sergileyebilecekleri bir ortam sağlıyor. İlk olarak 5 yıl önce sadece bir web sitesi olarak hayata geçirilen proje, an itibariyle mobile odaklanarak işleyişini sürdürüyor.

Louis Saha: Axis Stars

Axis Stars

Manchester United’ın efsane futbolcuları arasında yer alan Louis Saha ise spor dünyasında bulunan insanların kendilerini dijital platformlarda tanıtmalarını sağlayan “Axis Stars” isimli bir platform kurdu (2014). Platformda, aralarında Saha’nın eski takım arkadaşı Rio Ferdinand, Fransız tenisçi Gael Monfils ve ragbi oyuncusu Maxime Mermoz gibi isimlerin de yer aldığı toplam 250 üye bulunuyor. Futbolcu olarak para kazanırken menajerlerin etrafında dolaştığını, ancak bıraktıktan sonra işlerin zorlaştığını söyleyen Saha, iki yıl içerisinde platformdaki üye sayısını 1000’e çıkarmayı hedeflediğini belirtiyor.

KAYNAKAS.com

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler