AnasayfaTeknolojiArtık Emojiler İle Kod Yazabilirsiniz

Artık Emojiler İle Kod Yazabilirsiniz

Mesajlaşma platformlarıyla birlikte popüler hale gelen emojiler, artık dijital mecraların çoğunda yer alıyor. Anlık mesajlaşma platformlarından sosyal ağlara, web sitelerinden e-postalara kadar birçok alanda kullanılan bu emojiler, şimdi ise kodlamada kullanılabiliyor.

Emojicode adı verilen yüksek-seviye programlama dili sayesinde programcılar cross-platform uygulamalar geliştirebiliyor. Açık kaynak kodlu olan ve çoklu programlama paradigmasına sahip olan bu programlama dili, piktogramlar ile ifade ediliyor.

Emojicode ile yazılan kodlar sadece yüz ifadelerinden oluşmuyor elbette. Bazı değişkenler için çeşitli karakterlerin de bu yüz ifadeleriyle birlikte kullanılması gerekiyor. Bu sayede emojiler ile çeşitli karakterlerin kombinasyonu sonucu ortaya anlamlı bir kod yapısı ortaya çıkıyor.

Emojicode

Peki yazılan kodlar nasıl çalıştırılıyor? Bu sorunun cevabı ise Emojicode Real-Time Engine adındaki bir yazılım motorunda yatıyor. Oldukça hızlı çalışan bu yazılım motoru ise Ubuntu, OS X, Raspbian ve diğer birçok sistem ile uyumlu olarak çalışıyor.

Emojiler İçin Tasarlanan Fiziksel Klavye

Eğer programlamada standart karakterlerden sıkıldıysanız ve emojiler ile kodlarınıza renk katmak istiyorsanız Emojicode SDK’sını GitHub üzerinden indirebilir; daha fazla bilgi için de emojicode.org adresine göz atabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler