AnasayfaTeknolojiApple Silah Emojisini Su Tabancası Emojisiyle Değiştirdi

Apple Silah Emojisini Su Tabancası Emojisiyle Değiştirdi

Özellikle ABD’deki polise ve siyahi vatandaşlara yapılan saldırıların ardından Apple da üzerine düşeni yapmak amacıyla emoji listesinde yer alan silah emojisini kaldırarak yerine su tabancası emojisini koydu.

Hatırlarsanız Nisan 2014‘te Fransa’da yaşayan 22 yaşındaki bir genç, cep telefonundan kız arkadaşına gönderdiği silah emojisi yüzünden hapis cezasına çarptırılmıştı. Bunun gibi örnekler de şirketleri bazı güncelleme yapmaya zorladı. Şiddeti önlemek amacıyla kaldırılan Apple silah emojisi, artık yeşil ve turuncu renkler ile tasarlanan bir su tabancası emojisi ile yer değiştirdi.

Apple Su Tabancası Emoji

Apple’ın emojiler ile yapacağı yeniliklerin bununla da sınırlı olmayacağını belirtmek gerekiyor. Zira önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak olan iOS 10 ile birlikte 100’den fazla yeni ve yeniden tasarlanmış emojiler de kullanıcılara sunulacak. Bunların arasında ise Android’in yakın zamanda yaptığı gibi daha fazla spor yapan ve daha fazla iş ile bütünleştirilen kadın emojileri de yer alıyor.

İletişimde Emojilerin Anlamı ve Yanlış Kullanımı

Google, Apple, Unicode ve diğer şirketler de bu bağlamda cinsiyet ayrımına sebep olan, şiddete yönekten emojileri yavaş yavaş kaldırarak veya yeniden tasarlayarak bu tür suçların önüne geçilmesi konusunda üzerine düşeni yapmaya başlıyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler