AnasayfaTeknolojiTarihte Atılan İlk SMS: "Merry Christmas"

Tarihte Atılan İlk SMS: “Merry Christmas”

Yeni yıl için sevdiklerimize mesaj atma ve güzel temennilerde bulunma günleri geldi çattı. Mutlu yıllar mesajlarıyla karşılanmaya hazır bir 2016 önümüzde bizleri bekliyor. Peki tarihteki ilk SMS’in içeriğinin de “Merry Christmas” yani “Mutlu Noeller!” olduğunu biliyor muydunuz?

İlk SMS "Merry Christmas"

 

İlk SMS ne zaman atıldı?

3 Aralık 1992 tarihinde atılmasına rağmen bir yeni yıl mesajı olarak gönderilen ilk SMS üzerinden 21 yıl geçti. Kısa mesaj, 2G teknoloji ile ortaya çıktı, fakat şu sıralar 3G hatta 4.5G kullanımı ile WhatsApp, Facebook, Twitter gibi teknolojik, ekonomik ve bir o kadar da kolay kullanıma sahip yeniliklerin gölgesinde kalıyor. Gelişen teknoloji ile insanlar artık hıza önem verdiklerinden anlık mesajlaşma ve görsel multimedya mesajları, anlık çekimleri önemsiyor. 160 karakterle sınırlı olması ve ücretlendirmenin tekil alımlarda yüksek, paket alımlarında düşük olması ve internetin daha kolay erişilebilir hale gelmesiyle, SMS artık tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

Atılan SMS sayısı hızla düştü

AA muhabirinin sektör verilerinden derlediği bilgilere göre, 2008 yılında 77 milyar 837 milyon olan SMS sayısı, 2013 sonu itibarıyla yaklaşık %128’lik artışla 177.6 milyara yükseldi. Geçen yılın başından itibaren ise SMS sayılarının, düşmeye başladığı görüldü. 2014’ün birinci çeyreğinde 34 milyar 452 milyon olan SMS sayısı, ikinci çeyrekte 31 milyar 979 milyona, üçüncü çeyrekte 30 milyar 738 milyona, dördüncü çeyrekte ise 27 milyar 153 milyona kadar geriledi. Böylece kısa mesaj sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre %30 azalarak 124 milyar 322 milyona düştü.

“2015’te yazdığım son blog yazısı ile sizlere mutlu, sağlıklı, huzurlu ve sevdiklerinizle geçireceğiniz başarılarla dolu bir yıl diliyorum.” (Volkan Atabey)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler