AnasayfaHaberlerWikipedia'da Artık Ünlülerin Ses Kayıtları da Yer Alacak

Wikipedia’da Artık Ünlülerin Ses Kayıtları da Yer Alacak

Wikipedia, ünlülerin biyografi sayfalarında yer alacak olan ses kayıtları için oluşturulan WikiVIP projesini duyurdu.

Wikipedia’nın duyurduğu WikiVIP (Wikipedia Voice Intro Project) projesi ile artık önemli kişilerin ses kayıtları kendi wiki sayfalarında yer alacak.

Andy Mabbett isimli Wikipedia editörü tarafından oluşturulan ve önemli kişilerin introlarını Wikipedia sayfalarında yayınlanmasını sağlayan WikiVIP projesi için ilk ses kaydı demosu ünlü aktör Stephen Fry’dan geldi. Ünlü aktör Wikipedia’ya katkıda bulunarak WikiVIP projesi bağlamında ilk ses kaydını oluşturdu ve ses kaydı Wikipedia’daki biyografi sayfasına eklendi.

Stephen Fry
Stephen Fry

Wikipedia’ya eklenecek olan yeni özellik ünlülerin biyografi sayfasının sağ tarafında yer alan özet bilgilerin alt kısmında yer alacak. Resimde de gördüğünüz gibi küçük bir ses çalar ile dinlenebilen ses kayıtları ile Wikipedia, gelecek nesillerin bu önemli kişileri daha yakından tanıyabilmelerini sağlayacak.

wikipedia ses kaydı
wikipedia ses kaydı

Konu ile ilgili WikiVIP projesine katkıda bulunmak isteyen Wikipedia editörleri ise bunun için stevie.benton@wikimedia.org.uk adresine mail atarak ilgili ekip ile iletişime geçebilecekler.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler