AnasayfaTeknolojiTürkiye'nin İlk Yapay Zeka Laboratuvarı Açıldı

Türkiye’nin İlk Yapay Zeka Laboratuvarı Açıldı

Samsung Electronics Türkiye ve Ankara Üniversitesi işbirliğinde Türkiye’nin ilk yapay zeka laboratuvarı kullanıma açıldı.

Ankara Üniversitesi Teknokenti’nde, “Yapay Sinir Ağları”, “Bulanık Mantık”, “Android” gibi yapay zeka üzerine lisans ve lisans üstü düzeyde derslerin verileceği ve Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı açıldı.

Derin öğrenme, akıllı buzdolabı, akıllı giriş ve dosya yönetimi sistemi, EEG tabanlı quadcopter kontrolü ve akıllı takip sistemleri konularında da Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüleceği Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı’nda, öğrenciler yapay zeka alanında araştırma yapıp, kendi çalışmalarını geliştirebilecek.

Tüm cihazların ve ekipmanların Samsung Electronics Türkiye tarafından karşılandığı yapay zeka laboratuvarında; 20’nin üzerinde akademik personel ve asistan, 600’ü lisans, 100’ü lisansüstü toplamda yaklaşık 700 öğrenci eğitim alabilecek ve yapay zeka üzerine çalışmalarını yürütebilecek.

Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı Ankara Üniversitesi Teknokent

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yapay zeka teknolojilerinin disiplinler arası bir bilim konusu olduğuna işaret eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, tıptan uzay sanayine, mühendislikten sinir bilimlerine kadar çok geniş bir çerçevede bu teknolojilerin kullanıldığına dikkat çekti.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Daehyun Kim ise şunları dile getirdi: “Yapay zeka, hızla hayata dahil olacak bir teknoloji. Akıllanacak tüm cihazlar birbirlerine sadece internetle değil, yapay zekayla da bağlı olacak. Bu nedenle bu laboratuvarı kurmaya karar verdik. İnanıyoruz ki bu laboratuvar, hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin Türkiye’deki yapay zeka çalışmalarına öncülük etmeleri için gerekli altyapıya sahip olmalarını sağlayacak.”

KAYNAKHürriyet

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler